Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu papiery wartościowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące papiery wartościowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.
Opracowywana od miesięcy reforma odpadowa to tylko początek recyklingowej rewolucji, od której nie ma już odwrotu.
Od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, które ułatwią przejście decyzji administracyjnych, gdy do zbycia firmy (np. sprzedaży lub darowizny) doszło jeszcze za życia jej właściciela. Inną nowością jest instytucja tymczasowego przedstawiciela do zarządzania udziałem w przedsiębiorstwie. Co jeszcze zmieni się od 1 stycznia 2020 r.?
Wśród polityków obozu władzy trwa dyskusja na temat rozwiązań, które wesprą obecny system emerytalny.
Zmiany, które weszły w życie po 1 lipca 2019 r. w żadnym wypadku nie utrudniają życia emitentom. Każdą bowiem emisję obligacji, listów zastawnych i certyfikatów inwestycyjnych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych dematerializuje na wniosek agenta emisji w ciągu 24 godzin – mówi rozmowie z DGP Maciej Trybuchowski, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych w październiku 2019 r. zanotowała w ujęciu rocznym spadki wartości obrotu akcjami i wolumenów obrotu instrumentami finansowymi, energią elektryczną i gazem. Wzrósł jedynie wolumen obrotu świadectwami efektywności energetycznej.
Wielu poszkodowanych kupowało produkty inwestycyjne ze świadomością ponadprzeciętnego ryzyka. Ale zysk był na tyle kuszący, by szybko stłuc czerwoną lampkę, którą zapaliła racjonalność.
Jestem wielbicielem aut szybkich i bezpiecznych, jestem z nich dumny, mam do nich personalny stosunek - w ten sposób marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) skomentował w czwartek kwestie dotychczas użytkowanych przez siebie aut.
Najpierw Wskaźnik Kosztu Finansowania, a za trzy tygodnie dostosowany WIBOR. Do Komisji Nadzoru Finansowego spływają wnioski o zgodę na administrowanie wskaźnikami służącymi do wyliczania odsetek.
Już od 1 marca 2020 r. w polskim prawie pojawi się nowy typ spółki kapitałowej – prosta spółka akcyjna (P.S.A.). Właśnie tego dnia wejdzie w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 30 sierpnia 2019 r. poz. 1655), która wprowadza nową instytucję. Rozpoczynamy dziś komentowanie wybranych przepisów kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) dotyczących prostej spółki akcyjnej (w wersji obowiązującej od 1 marca 2020 r.).
Głównym tematem ostatniej, piątej części komentarza do ustawy o finansach publicznych (u.f.p.) jest wykonywanie budżetu. Poprzednie rozdziały samorządowego działu V u.f.p. dotyczyły planowania finansowego, zarówno w perspektywie rocznej – mającej w polskim systemie finansów publicznych charakter podstawowy – jak i wieloletniej. Ostatni rozdział skupia się na regulacjach dotyczących realnej gospodarki finansowej JST, chociaż ujętej od strony związków z planowaniem – jako realizacja budżetów i planów finansowych.
- Najważniejsze zadanie to zbadać jakie są czynniki kryzysów i czy można im zapobiegać. Jedną z przyczyn kryzysu w 2008 roku były błędne oceny papierów wartościowych dokonane przez agencje ratingowe. Niestety w agencjach nadal oceniany płaci oceniającemu - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Economicus 2019 rozstrzygnięty. W tym roku nagrody Dziennika Gazety Prawnej dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych w Polsce zostały przyznane podczas Open Eyes Economy Summit (OEES) w Krakowie.I zaczynamy odliczanie do Economicusa 2020.
Tadeusz Kościński od lat posiada akcje spółek notowanych na giełdzie. Od prawie roku nie może jednak nimi zarządzać, bo miałby konflikt interesów związany z zasiadaniem w KNF.
Przepisy nie nakazują politykom sprzedaży posiadanych aktywów. To problem, którego dotychczas nie udało się rozwiązać.
Egzekucja administracyjna należności pieniężnych, to (jak każda egzekucja) oczywiście nic przyjemnego. Jednak wbrew temu co się sądzi, zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w świetle przepisów ustawy o postępowania egzekucyjnym w administracji stanowi jeden z mniej uciążliwych środków egzekucyjnych.
Rada Ministrów przyjęła 26 listopada b.r. projekt ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i podpisana przez Prezydenta, a nic nie wskazuje, by miało być inaczej, to 1 czerwca 2020 r. II Filar Systemu Emerytalnego przestanie istnieć. Po ich likwidacji będziemy mogli wybrać, co zrobić z odłożonymi w nich środkami. Wybór między ZUS i IKE nie jest jednak taki oczywisty.
W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.
Copyright 2019, INFOR BIZNES Sp. z o o