statystyki

Czy wynajmując limuzyny, trzeba stosować kasę fiskalną bez względu na wysokość obrotu

autor: Karolina Legierska14.09.2015, 10:40; Aktualizacja: 14.09.2015, 11:18
limuzyna

W rozporządzeniu o zwolnieniach ze stosowania kas fiskalnych mowa jest o świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.źródło: ShutterStock

Podatnik prowadzi firmę, której głównym profilem jest świadczenie usług informatycznych. Do tej pory nie świadczył usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednak obecnie chciałby poszerzyć biznes o wynajem ekskluzywnej limuzyny na różnego rodzaju okazje i imprezy okolicznościowe (śluby, wesela, chrzciny). Samochód będzie wynajmowany (z kierowcą lub bez) osobom fizycznym, niezależnie od tego, czy prowadzą firmę. Klientami zapewne będą głównie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności. Limuzyną podatnik będzie wozić gości weselnych, młodą parę itp. Usługi wynajmu samochodów bez kierowcy zaklasyfikowane są do usług wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy PKWiU 77.11.10, a wynajem limuzyn z kierowcą do usług w zakresie wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą – PKWiU 49.32.12. Czy podatnik będzie musiał rejestrować usługi wynajmu limuzyny w kasie fiskalnej od pierwszego dnia prowadzenia firmy w tym zakresie?

W analizowanej sytuacji zastosowanie znajdzie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepisy tego rozporządzenia wyłączają zwolnienie z ujmowania w kasie obrotu i kwot należnego podatku dla usług przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej oraz przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami. Trzeba jednak podkreślić, że ustawodawca nie wskazał konkretnych symboli PKWiU dla usług, co do których nie stosuje się zwolnienia. Uwzględniając rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), w grupowaniu PKWiU 49.3 Pozostały transport lądowy pasażerski, mieszczą się m.in.: pozostały transport lądowy pasażerki, miejski i podmiejski (PKWiU 49.31.2), usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11) oraz transport drogowy pasażerski, rozkładowy: międzymiastowy i specjalizowany (PKWiU 49.39.1).

W rozporządzeniu o zwolnieniach ze stosowania kas fiskalnych mowa jest o świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami. Taksówka w prawie o ruchu drogowym została zdefiniowana jako „pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą”.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane