statystyki

Rejestracja nie zawsze jest koniecznym warunkiem odliczenia VAT

autor: Krzysztof J.10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 03.10.2015, 12:43
Samochód kierowca

Co do zasady więc możliwość korzystania z prawa do odliczenia uzależniona jest od rejestracji do celów VATźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy czasami błędnie przyjmują, że ich działalność nie podlega opodatkowaniu. Czy w takiej sytuacji w decyzji nakładającej na nich obowiązek zapłaty VAT należy również uwzględnić podatek naliczony?

Rozstrzygnął to w wyroku z 9 lipca 2015 r. (sprawa C 183/14 Salomie & Oltean) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodziło o rumuńskich przedsiębiorców. Organy podatkowe z jednej strony przyjęły, że mają oni obowiązek odprowadzenia VAT z tytułu zawartych w przeszłości transakcji, z drugiej – próbowały ograniczyć im prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi ówcześnie w Rumunii przepisami osoba zidentyfikowana z opóźnieniem jako podatnik VAT mogła skorzystać z prawa do odliczenia wyłącznie po uregulowaniu swojego statusu na gruncie tego podatku i złożeniu deklaracji podatkowej. W spornej sprawie oznaczało to, że przedsiębiorcy byli zobowiązani do zapłaty całego podatku należnego, natomiast podatek naliczony mogli odliczyć dopiero po rejestracji do celów VAT oraz złożeniu deklaracji.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane