statystyki

Połowę VAT wolno odliczyć od paliwa kupionego po 30 czerwca

autor: Agnieszka Pokojska26.06.2015, 20:00
VAT

Czy od wszystkich wydatków związanych z autem mamy prawo do odliczenia połowy VAT?źródło: ShutterStock

W czerwcu w ramach działalności gospodarczej kupiłam samochód osobowy, który będzie wykorzystywany zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych – pisze pani Krystyna. – Czy od wszystkich wydatków związanych z autem mam prawo do odliczenia połowy VAT – pyta czytelniczka.

Nie. Wprawdzie pani Krystyna może odliczyć 50 proc. VAT od wydatków związanych z kupionym autem, np. napraw, opłat za parking, myjnię lub innych kosztów eksploatacyjnych, ale nie dotyczy to paliwa, od którego obecnie nie można odzyskać daniny w ogóle. Dopiero od 1 lipca 2015 r. czytelniczka będzie miała prawo odliczać połowę podatku zawartego w cenie paliwa.

Zasady te dotyczą wszystkich samochodów o masie do 3,5 tony, co do których przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia 50-proc. VAT, tj. wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i na użytek prywatny.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane