"Doradcy podatkowi napisali specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0, który ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. W przystępny sposób wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać" - czytamy w komunikacie KIDP.

Jak podano, liczący blisko 80 stron informator zawiera szczegółowe informacje na temat zmian, jakie przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły w obszarze podatków PIT, CIT, VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Zapewniono, że przewodnik został napisany tak, aby przedsiębiorcy nie mieli problemów z interpretacją poszczególnych przepisów tarczy.

"Przepisy składające się na tarczę antykryzysową były już kilkakrotnie nowelizowane, a w przygotowaniu jest kolejna, trzecia wersja tarczy. Doradcy podatkowi zrzeszeni w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych zebrali wszystkie informacje w jednym miejscu i opublikowali na specjalnej stronie, która powstała z myślą o przedsiębiorcach potrzebujących pomocy w sprawach podatkowych" - napisano.

Publikacja jest dostępna na stronie www.podatkibezryzyka.pl, a projekt "Podatki bez ryzyka" ma pomóc biznesowi w uzyskaniu kompetentnej i kompleksowej pomocy w obszarach podatków i ubezpieczeń społecznych. Jego integralną częścią jest dostępny na stronie katalog doradców podatkowych, którzy - odpłatnie - pomogą przedsiębiorcom w interpretacji przepisów i ich zastosowaniu w praktyce.

"Praktyka ostatnich tygodni pokazuje nam, że wiele małych i mikro przedsiębiorstw ma problemy z uzyskaniem rządowej pomocy. Przepisy są niejasne, z informacji opublikowanych przez media wynika, że zdarzają się masowe błędy we wnioskach i formularzach, które są potem odrzucane przez urzędników. Misją doradców podatkowych jest niesienie pomocy przedsiębiorcom, zwłaszcza w tym trudnym czasie" – mówi cytowany w komunikacie przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych prof. Adam Mariański.

Dodano, że na początku kryzysu wywołanego wirusem COVID-19, Krajowa Izba Doradców Podatkowych powołała specjalny zespół ekspertów, którzy pracowali nad propozycjami zmian w prawie mającymi pomóc przedsiębiorcom oraz opiniowali projekty rządowe. Zespół aktualnie monitoruje prace nad przygotowaniem tarczy antykryzysowej 3.0.

"Jak tylko nowe przepisy wejdą w życie, przewodnik dla przedsiębiorców zostanie zaktualizowany" - zapewniono.