statystyki

KIS: Fiskus zmienił zdanie w sprawie VAT po śmierci przedsiębiorcy

autor: Łukasz Zalewski06.04.2020, 07:28; Aktualizacja: 06.04.2020, 07:28
Kluczowe jest zaakceptowanie przez dyrektora KIS poglądu, zgodnie z którym opodatkowanie majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa w spadku byłoby sprzeczne z zasadą neutralności VAT oraz z celem przepisu o spisie z natury.

Kluczowe jest zaakceptowanie przez dyrektora KIS poglądu, zgodnie z którym opodatkowanie majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa w spadku byłoby sprzeczne z zasadą neutralności VAT oraz z celem przepisu o spisie z natury.źródło: ShutterStock

Nie trzeba sporządzać spisu z natury i odprowadzać podatku od niesprzedanych towarów, jeżeli spadkobiercy zamierzają kontynuować działalność po zmarłym przedsiębiorcy – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Taka wykładnia oznacza zmianę stanowiska fiskusa.

Zasadniczo, zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, od pozostałych w firmie towarów trzeba zapłacić podatek. Fiskus przyznał jednak, że nie można stosować tego przepisu w sytuacji, gdy nowy właściciel przeznacza towary z przejętego przedsiębiorstwa w spadku do kontynuowania działalności opodatkowanej.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane