statystyki

Fiskus poprawia przepisy o białej liście

autor: Mariusz Szulc28.01.2020, 07:25; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:44
Kto zapłaci należność w podzielonej płatności, ten w ogóle nie będzie musiał przejmować się wykazem podatników VAT ani powiadamianiem urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza tego wykazu.

Kto zapłaci należność w podzielonej płatności, ten w ogóle nie będzie musiał przejmować się wykazem podatników VAT ani powiadamianiem urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza tego wykazu.źródło: ShutterStock

Kto zapłaci należność w podzielonej płatności, ten w ogóle nie będzie musiał przejmować się wykazem podatników VAT ani powiadamianiem urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza tego wykazu.

Podzielona płatność uchroni go bowiem przed sankcjami za płatność na rachunek spoza białej listy – wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustaw o CIT, VAT i niektórych innych ustaw. Teraz zajmie się nim rządowa komisja prawnicza.

Projekt zakłada zmiany nie tylko w zakresie białej listy VAT, lecz także inne ważne nowości, np. możliwość wystawiania elektronicznych paragonów przez sprzedawców.

ZOBACZ TEŻ: Podatkowa księga przychodów i rozchodów 2020

Zmiany wejdą w życie zasadniczo 1 kwietnia 2020 r., z tym że część korzystnych nowości zacznie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2020 r., natomiast niekorzystne – dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Przepisy zastąpią objaśnienia

Najważniejsze nowości dotyczą białej listy VAT. Od 1 stycznia 2020 r., jeżeli płatność za transakcję o wartości powyżej 15 tys. zł nie trafi na rachunek widniejący w tym wykazie, to nabywca:

  • nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu w PIT lub CIT oraz
  • ryzykuje solidarną odpowiedzialnością ze sprzedawcą za nierozliczony VAT z tytułu transakcji.

Uchronić może przed tym powiadomienie urzędu skarbowego o takiej zapłacie.

Dziś są na to tylko trzy dni od daty zlecenia przelewu. Projekt zakłada, że termin ten zostanie wydłużony do siedmiu dni.

Będzie też inna nowość: zawiadomienie ZAW_NR w formie elektronicznej bądź papierowej trzeba będzie złożyć do własnego urzędu skarbowego, a nie do urzędu właściwego dla wystawcy faktury. Obecnie ustalenie właściwości urzędu skarbowego jest w praktyce drogą przez mękę, co przyznaje samo Ministerstwo Finansów.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fdfdfd(2020-01-28 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie właściwość można sprawdzić automatycznie w narzędziu zaw nr ministerstwa wystarczy mieć epuap. Więc gdzie ta droga przez mękę?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane