statystyki

Jakie PIT, CIT i VAT przy zleceniu zawartym przez spółkę

autor: Marcin Szymankiewicz12.10.2019, 14:00
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).źródło: ShutterStock

Y. Spółka z o.o. (zleceniodawca) zatrudniła na umowę-zlecenie (układanie towarów w magazynie) pana Witolda (zleceniobiorca). Umowa-zlecenie była wykonywana od 1 do 5 października 2019 r. w godzinach od 17 do 21. Pan Witold (lat 38) to obywatel polski zamieszkały w Polsce, który jest zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat w innej firmie. Umowa-zlecenie określała warunki wykonywania czynności nią objętych (pan Witold wykonywał ją w miejscu wskazanym przez zlecającego, tj. w jego siedzibie, w czasie wyznaczonym przez zlecającego i pod nadzorem osób reprezentujących zleceniodawcę), wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (odpowiedzialność wobec osób trzecich spoczywała na zleceniodawcy). Zleceniobiorca nie ponosił ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. Umowa-zlecenie nie miała cech kontraktu menedżerskiego ani nie była zawarta w ramach działalności gospodarczej, ponieważ pan Witold nie prowadzi takiej działalności.

Zgodnie z umową zawartą ze spółką Y. panu Witoldowi za wykonane zlecenie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 400 zł. Zostało ono wypłacone 5 października 2019 r. gotówką w kwocie 341 zł (tj. po potrąceniu zaliczki na PIT i składki na ubezpieczenie zdrowotne) – na podstawie zawartej umowy-zlecenia i wystawionego do niej rachunku. Spółka Y. jest podatnikiem VAT czynnym. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT (stawka w wysokości 19 proc.) spółka ta opłaca za okresy miesięczne.

PIT – OBOWIĄZKI PŁATNIKA

Zgodnie z ustawą o PIT źródłami przychodów są m.in.:

– działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT),

– pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane