statystyki

Ułatwienia dla rolników ryczałtowych. W branży spożywczej zawita cyfryzacja

autor: Agnieszka Pokojska31.08.2019, 17:30
rolnik, krowa, rolnictwo, hodowla, mleko

Uproszczone, zryczałtowane zasady rozliczania VAT mogą wybrać osoby, które dostarczają płody pochodzące z własnej działalności (produkcji roślinnej, zwierzęcej, leśnej, czy łowieckiej) w stanie nieprzetworzonymźródło: ShutterStock

Od 1 września rolnicy ryczałtowi nie będą musieli nanosić odręcznej parafy na wystawianych im fakturach VAT RR. Dokumenty będzie można przesyłać i podpisywać elektronicznie.

Dziś na dokumencie VAT RR (wystawia ją rolnikowi ryczałtowemu nabywca towarów) muszą się znajdować dwa odręczne podpisy: dostawcy i nabywcy, oraz numer dowodu osobistego bądź innego dokumentu rolnika ryczałtowego.

Rozliczenie faktur od rolnika ryczałtowanego to w praktyce spory problem i koszt dla firm skupujących płody rolne. W tym wypadku bowiem obowiązek wystawiania faktur spoczywa na nabywcach. Przesyłają oni faktury do podpisu tradycyjną pocztą. To z kolei kłopot dla plantatora, który po naniesieniu parafy musi ją odesłać nabywcy w ten sam sposób. Dlatego w praktyce zdarza się, że firmy specjalnie zatrudniają pracowników tylko po to, aby odwiedzali rolników w terenie w celu dopełnienia wymaganych formalności.

Dla przypomnienia, uproszczone, zryczałtowane zasady rozliczania VAT mogą wybrać osoby, które dostarczają płody pochodzące z własnej działalności (produkcji roślinnej, zwierzęcej, leśnej, czy łowieckiej) w stanie nieprzetworzonym. Mogą one korzystać ze zwolnienia z VAT i nie muszą prowadzić żadnych ewidencji, składać deklaracji ani wystawiać faktur.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane