statystyki

NSA: Nagroda od dostawcy dla kierownika sklepu z PIT

autor: Patrycja Dudek22.08.2019, 08:53; Aktualizacja: 22.08.2019, 08:53
Zwolnienie z podatku przysługuje wtedy, gdy premię dostaje nabywca towarów, a więc np. sklep, a nie jego pracownik, który wpływa na decyzje zakupowe – wynika z wyroku NSA.

Zwolnienie z podatku przysługuje wtedy, gdy premię dostaje nabywca towarów, a więc np. sklep, a nie jego pracownik, który wpływa na decyzje zakupowe – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku przysługuje wtedy, gdy premię dostaje nabywca towarów, a więc np. sklep, a nie jego pracownik, który wpływa na decyzje zakupowe – wynika z wyroku NSA.

Chodzi o zwolnienie z podatku dla nagród związanych ze sprzedażą premiową. Mówi o nim art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Ulga jest możliwa, jeśli wartość nagrody nie przekracza 2 tys. zł.

Spór o możliwość skorzystania z tego zwolnienia toczyła firma zajmująca się dystrybucją mrożonek. Zauważyła ona, że osobami mającymi realny wpływ na decyzje zakupowe klientów są kierownicy sklepów i hurtowni, menedżerowie restauracji i kucharze. Postanowiła więc, że nagrody za zakupy będzie przyznawała właśnie im. Dystrybutor mrożonek walczył o to, by nagrody wydawane pracownikom klientów, a nie samym klientom, były zwolnione z podatku jako mające związek ze sprzedażą premiową. Inaczej ciążyłyby na nim obowiązki płatnika. Firma wyjaśniła, że bez znaczenia jest to, kto otrzymuje nagrodę – klient czy jego pracownik – skoro akcja promocyjna przyczynia się do zwiększenia sprzedaży.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane