statystyki

Zleceniobiorcy płacą PIT od kwatery

autor: Patrycja Dudek19.08.2019, 20:00
NSA nie wypowiedział się co do tego, czy zleceniobiorcy będą mogli korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Zgodnie z nim podatek należny jest tylko od tej wartości, która przekracza kwotę 500 zł miesięcznie.

NSA nie wypowiedział się co do tego, czy zleceniobiorcy będą mogli korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Zgodnie z nim podatek należny jest tylko od tej wartości, która przekracza kwotę 500 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Wartość ponoszonych przez agencje pracy tymczasowej kosztów noclegów powinna być dopisana do wynagrodzenia związanego z umową zlecenia – wynika z wyroków NSA.

Spór w tej sprawie toczyła agencja pracy tymczasowej. Poinformowała, że zawiera z cudzoziemcami i obywatelami polskimi umowy zlecenia na wykonywanie pracy tymczasowej na rzecz pracodawców (swoich klientów). Projekty są realizowane na terenie całej Polski. W związku z tym zleceniobiorcom zapewniane są kwatery. Lokale są udostępniane nieodpłatnie i służą celom zbiorowego zakwaterowania.

Agencja chciała się dowiedzieć, czy darmowy nocleg stanowi przychód z umowy zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o PIT), a tym samym, czy musi odprowadzić od wartości tych świadczeń zaliczki na PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że wartość zapewnianych zleceniobiorcom nieodpłatnie noclegów stanowi dla nich przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Tym samym na agencji ciążą obowiązki płatnika.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane