« Powrót do artykułu

PiS repolonizuje apteki

Jedna placówka na 3000 osób oraz kilometr odstępu pomiędzy nimi. Do tego wprowadzenie zasady „apteka dla aptekarza”. Takiego rozwiązania domagają się posłowie PiS.

Leki

żródło: ShutterStock

Choć projekt posłów PiS składa się zaledwie z trzech artykułów, może być największą rewolucją w prawie farmaceutycznym od wielu lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (38)

 • gg(2016-10-24 11:28) Zgłoś naruszenie 5030

  Projekt ustawy jest bardzo dobry. To wrecz ostatnia chwila aby zreformować apteki. Inaczej- za rok dwa bedzie monopol jednej dwóch sieci jak w Norwegii i kolosalne ceny. Oraz dyktat cenowy sieci dla hurtowni i producentów. Co za tym idzie faworyzowanie obcego przemysłu farmaceutycznego i likwidowanie fabryk leków w Polsce.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ziemowit(2016-10-24 12:25) Zgłoś naruszenie 3728

  Myślałem, że apteki powinny być dla klientów, a nie dla lobby samorządu zawodowego. Chyba to już przerabialiśmy: węgiel dla górników i dojenia podatników .... wódka dla posiadaczy kartek ... sklep dla sklepowej .... Generalnie czym więcej tego typu regulacji tym gorzej .... a jakie kokosy będą dla urzędników, który mogą dać pozwolenie, ale nie muszą ? Mam wrażenie, że dotyka nasz kraj cały ciąg działań w kierunku destrukcji i że nie jest to tylko głupota.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bzdury w treści artykułu.(2016-10-24 11:11) Zgłoś naruszenie 3424

  cyt..." Wówczas najczęściej zaczynają konkurować ze sobą cenowo, co niestety odbija się na jakości obsługi pacjenta." Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Właśnie w podobny sposób zaopatruję się w lekarstwa dla rodziców. Obok siebie są cztery apteki,... wymusza to konkurencję w cenach, oraz dobrej obsługi. Przypuszczam, że znajdą się inni którzy mają podobne doświadczenia. Gdybym musiał jechać kilometr do drugiej apteki po lekarstwo, które się skończyło stracę tylko czas i pieniądze.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Kris(2016-10-24 11:14) Zgłoś naruszenie 2925

  Czyli co - pod przykrywką "dobra narodowego" w określonych zawodach po raz kolejny ma dojść do zamknięcia do nich dostępu tak - po to tylko, aby nie było konkurencji. Monopol jakoś nigdy społeczeństwu nie służył.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pacjent(2016-10-24 14:57) Zgłoś naruszenie 2416

  sklepy dla ludzi tylko po ukończononej szkole handlowej, prywatne przychodnie tylko dla lekarzy, apteki wyłącznie dla farmacetuów buhaha fabryki dla robotników....gratulacje i tak powstaną kolejne kasty w imię wyrównywania szansz:) i zwalcznia nieuczciwej konkurencji.....a tak na poważnie.... ostatnio kuiłem lek w małej aptece niedaleko przychodnni za 54 zł....jak się później dowiedziałem od znajomej, która pracuje w dużej POLSKIEJ SIECI aptek - ten sam lek kosztuje u nich 35 zł ....od razu pomyślałem ile zarobił na mnie farmcaceuta - właściciel tej małej apteki....otóż nic bardziej mylnego!!! ...jak uświadomiła mi znajoma - oni z uwagi na to, że od razu potrafią zamówić 1000 opakwoan danego leku do wszystkich swoich aptek - wynegocjowali cene zakupu 29 zł....tymczasem właściciel małej apteki musi zamówić ten sam lek w hurtowni za ponad 45 zł z punktu widzenia pacjenta ....zależy mi jednak aby było jak najtaniej ...więc następnym razem pojde do sieci....a małej aptece zalecam działania rynkowe - w postaci przystąpenia do grupy zakupowej pozdr znajoma która pracuje w dużej polskiej sieci aptek

  Odpowiedz
 • Farmaceuta(2016-10-24 19:30) Zgłoś naruszenie 219

  Jestem farmaceutka i pracuje zarowno w aptece sieciowej jak i malej osiedlowej. I niestety, ale tylko w rej drugiej moge spokojnie wykonywac swoj zawod, pomagac ludziom. W sieciowce licze sie tylko jaki duzy koszyk mam na kazdym pacjencie i zeby sprzedawac preparaty z ktorych oni maja korzysci, a czy one komus pomoga to sie nie liczy. Uwazam, ze moze zmieni sie to, kazdy wchodzac do apteku szuka pomocy i rady a nie sprzedawczyka wciskajacego nic nie warte leki

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Klientka_apteki(2016-10-24 13:17) Zgłoś naruszenie 1816

  O co tu chodzi? No oczywiście o pieniądze. O to, żeby teraz mali zarobili, bo duzi za dużo zarabiają. Tylko, żeby małe apteki zarobiły na siebie, muszą znacznie podnieść ceny - przecież to są prawa ekonomii. A gdzie tu jest pacjent, obywatel? Jak zwykle mają go gdzieś i to on dostanie po kieszeni. Jednak może być coś pozytywnego w tym - zmniejszy się spożycie różnych cudownych suplementów, które i tak na nic nie pomagają.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jad(2016-10-24 16:47) Zgłoś naruszenie 1512

  socjalizm PRLowski pełnym PISem

  Odpowiedz
 • ss(2016-10-24 21:37) Zgłoś naruszenie 148

  Apteki sieciowe to g*** . Obsluga wciska to co akurat ma polecone, nie liczac sie z pacjetnem. A ceny lekow wcale NIE SĄ NISKIE. Mają kilka pozycji za grosze a reszta duzo drozsza niz w prywatnych!!! Nie dajcie sie nabierac.

  Odpowiedz
 • 007KAL(2016-10-24 12:10) Zgłoś naruszenie 138

  Może na początek zamiast wymyślać regulacje, które mają duże szanse, aby skończyć podobnie jak "podatek od handlu" oraz "podatek od banków" warto zacząć walczyć o demonopolizację rynku na poziomie UE a także Polski. Obecnie apteki są przybudówkami do hurtowni, a ceny wielu prymitywnych leków (w Polsce i Europie) są absurdalnie duże - patrz ile kosztuje aspiryna w USA ...

  Odpowiedz
 • Takie są fakty(2016-10-24 21:13) Zgłoś naruszenie 137

  Obrzydliwie nieprawdziwe są argumenty używane przez środowisko aptekarskie, a w zasadzie członków władz aptekarskich, którzy przede wszystkim dbają o swój interes.Twierdzą, że tylko farmaceuta będąc właścicielem apteki jest gwarantem właściwej opieki farmaceutycznej. Czy to ma znaczyć, że jeżeli farmaceuta pracuje w aptece sieciowej, czy aptece której właścicielem nie jest farmaceuta to nie przestrzega zasad etyki aptekarza i ma pacjenta gdzieś? - na pewno nie, więc jakie znaczenie ma to kto jest właścicielem apteki??? ŻADNE. Jeżeli aptekarz-właściciel apteki ma swoją osobą gwarantować najlepszą opiekę farmaceutyczną to jak to będzie robił będąc właścicielem CZTERECH aptek? bo oczywiście "skromni" farmaceuci z Izb Aptekarskich nie zadowolą się jedną apteką, gwarantują sobie w nowym prawie własność "tylko" czterech. Jak wytłumaczy Samorząd aptekarski młodym farmaceutom, że choćby byli najlepsi i najmądrzejsi to i tak nigdy w życiu nie będą mieć swojej własnej apteki, bo ich starsi koledzy skutecznie im to uniemożliwiają wprowadzając (geografię i demografią) bo po co im konkurencja młodych, kreatywnych ludzi? lepiej przecież jak będą wyrobnikami u starszych kolegów. Drugim obłudnym argumentem Izb Aptekarskich i Naczelnej Rady Aptekarskiej jest twierdzenie, że apteki których właścicielami są nie-farmaceuci są nastawione na maksymalizację zysków. Proponuję sprawdzić i porównać kilka cen leków w aptece należącej do farmaceuty i w aptece sieciowej. Szkoda, że te argumenty nie trafiają do elit rządzących, które zostały skutecznie zmanipulowane przez samorząd aptekarski, a konsekwencje tej manipulacji poniosą zwykli ludzie, często biedni chorzy pacjenci. Panowie posłowie zyskają sympatię kilku tysięcy farmaceutów, ale stracą kilka milionów wyborców którzy będą drożej płacili za swoje leczenie bo z rynku zniknie konkurencja.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pacjentka(2016-10-24 21:32) Zgłoś naruszenie 119

  Nareszcie pacjent w aptece będzie się czuł jak w placówce zdrowia a nie w sklepie z lekami a Farmaceuta odzyska Godność, bo jak do tej pory to tylko po pysku dostawał....

  Odpowiedz
 • he...(2016-10-24 19:36) Zgłoś naruszenie 98

  Już od wielu lat polskie apteki są likwidowane (przejmowane) przez niemieckie hurtownie! System jest prosty, warunki hurtowej sprzedaży do aptek, są ustalane indywidualnie... Tym sposobem można każdą aptekę doprowadzić do bankructwa!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • kaja(2016-10-25 07:27) Zgłoś naruszenie 94

  Wyobraźmy sobie starszą samotną osobę, która zachorowała na grypę, musi ona wykupić leki w aptece oddalonej od domu o kilometr, paradoks, głupota, dobrze, że jest dużo aptek bo można poszukać ten sam lek dużo taniej, a tak będzie wszędzie drogo.Chorych już teraz nie stać na wykupywanie wszystkich leków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 1 km...(2016-10-25 09:17) Zgłoś naruszenie 83

  1 km odstepu miedzy aptekami. ----- W sredniowieczu obowiazywala zasada, ze lokalizacja kosciolow musiala uwzgledniac zasade, aby wierzacy mogl pieszo dotrzec do kosciola i wrocic do domu za dnia.

  Odpowiedz
 • Pac Jent(2016-10-24 19:51) Zgłoś naruszenie 82

  Misiewicz się wypowie oficjalnie w tej sprawie?

  Odpowiedz
 • apteka_to_nie_sklep(2016-10-30 06:33) Zgłoś naruszenie 61

  W zdrowym systemie, apteka powinna sprzedawać jak najmniej leków, tylko w koniecznych przypadkach, do tego całkowity zakaz reklamy leków. A co mamy? Apteki prześcigają się w promocjach, a pacjent przedawkowuje leki, bo mu pani z telewizora tak kazała. Dlatego w cywilizowanych krajach (np. prawie cała stara UE) są przepisy gwarantujące rentowność aptek, a jednocześnie zabraniające działań marketingowych mających zwiększyć sprzedaż leków. Do całości obrazu pt. "jakie to dobre są sieci" proponuję zapoznać się z artykułem "Wywóz leków z Polski to biznes lepszy niż handel narkotykami" tego samego autora

  Odpowiedz
 • W...(2016-10-25 09:38) Zgłoś naruszenie 52

  W sytuacji postepujacego procesu starzenia sie ludnosci jest bardzo wazna rzecza, aby senior mial bliski dostep do sklepu, apteki itp.

  Odpowiedz
 • Jacek(2016-10-31 23:46) Zgłoś naruszenie 42

  Beznadziejny tytuł. Jaka repolonizacja?! Przecież 95% aptek to polskie przedsiębiorstwa.

  Odpowiedz
 • Sipdop(2016-10-25 17:00) Zgłoś naruszenie 312

  Wprowadzając te zapisy PiS straci sporo wyborców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!