« Powrót do artykułu

Rośnie liczba szpitalnych zakażeń. Jedną z przyczyn są brudne ręce

Przybywa zakażonych pacjentów. W 2015 r. zarejestrowano 4,4 tys. takich przypadków, aż o 1,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Jeden z powodów: lekarze nie chcą myć rąk. Zdaniem ekspertów oficjalne statystyki sanepidu to czubek góry lodowej, bowiem pełna liczba zakażeń w Polsce pozostaje ciągle niedoszacowana. Może dotyczyć nawet 8–10 proc. wszystkich pacjentów, czyli około 700 tys. osób.

szpital lekarz

żródło: ShutterStock

Zamiast sprawdzić, na co wrażliwa jest dana bakteria, podaje się pierwszy z brzegu antybiotyk. Nie sprawdza się firm sprzątających i oszczędza na sprzęcie do wkłuć

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • medyk(2016-09-08 10:34) Zgłoś naruszenie 11

  Koniecznie potrzebna jest szczepionka, która pozwoli na eskalację tej szpitalnej patologii,

  Odpowiedz
 • Pacjent(2016-09-09 12:23) Zgłoś naruszenie 10

  Problem brudnych rąk i zwyczaju wykonywania czynności bez rękawiczek to tylko wierzchołek góry lodowej o nazwie barbarzyński brak septyki w polskich szpitalach. Standardem są kilkuosobowe sale bez węzła sanitarnego. Toalety np. w liczbie 3 na ok. 30 pacjentów są na korytarzu. Często występuje brak papieru toaletowego w kabinach. Ponadto w Polsce nikt nie interesuje się sferą emocjonalną pacjenta. Poranna wizyta kapelana, telewizory na salach i krzyże na ścianach maja sprawę załatwić.Administracja, ,lekarze i pielęgniarki jak ognia unikają tego tematu. Kolejni ministrowie zdrowia, z obecnym na czele, prawdopodobnie nie rozumieją tej kwestii. Ogólnie mówiąc problemów w polskich szpitalach jest mnóstwo. Na czoło wysuwa się szeroko rozumiana jatrogenia. To, że żaden przedstawiciel świata medycznego nie pokusi się o zabranie głosu w tej dyskusji jest najlepszym dowodem braku profesjonalizmu i olewania pacjenta.

  Odpowiedz
 • Pacjent(2016-09-09 10:14) Zgłoś naruszenie 10

  kolejnym problemem jest powszechna niechęć do używania rękawiczek przez lekarzy i pielęgniarki. Nawet przy otwartych ranach, cewnikach, etc.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!