« Powrót do artykułu

Pacjent ma prawo do dostępu do oryginału dokumentacji medycznej. Kolejny wyrok sądu

13 kwietnia br. zapadł kolejny wyrok potwierdzający stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. We wczorajszym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej z wielkopolskich przychodni na decyzję Rzecznika nakładającą na tę placówkę karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. Kara finansowa została nałożona w związku ze stosowaniem przez przychodnię praktyk naruszające zbiorowe prawa pacjentów w zakresie prawa dostępu do dokumentacji medycznej.

dokumenty

żródło: ShutterStock

50 000 zł kary za nieudostępnienie dokumentacji medycznej

statystyki

Komentarze (4)

 • Androx(2016-04-16 19:15) Zgłoś naruszenie 65

  Przychodnia to nie prywatny folwark. Dokumentacja nie jest własnością przychodni i dotyczy historii leczenia pacjenta. Na każdorazowe żądanie winna być okazana (udostępniona) pacjentowi. Poza tym, co nam po tym wyroku, jak karę zapłacimy My - podatnicy!!!

  Odpowiedz
 • AO(2016-04-21 12:50) Zgłoś naruszenie 32

  Dokumentacja jest własnością przychodni a nie pacjenta. Pacjent ma prawo ja jedynie ją wypożyczyć, przejrzeć, otrzymać jej ksero lub dostać ja na nośniku elektronicznym

  Odpowiedz
 • lekarz(2016-04-18 13:11) Zgłoś naruszenie 31

  Sąd delikatnie mówiąc pokręciło.... Jak przyjdzie NFZ na kontrolę leków na rp - chce tylko oryginał , a nie ma gwarancji że pacjent go odda - nie historii - jest kara finansowa , jak specjalistyka - to zabranie kontraktu kara podwójna ... Diaboliczna niespójność głupoty administracyjno-sądowej.

  Odpowiedz
 • Observer(2016-04-18 06:49) Zgłoś naruszenie 30

  Nie jest problemem okazanie czy udostępnienie dokumentacji. Natomiast wydanie oryginału dokumentacji tojuż inna bajka. Dotąd mogła być wydawana wyłącznie na wezwanie uprawnionych instytucji , pacjent mógł otrzymać kserokopię. Wyraźnie zmieniła się interpretacja bo uprawnionym podmiotem stała się też osoba fizyczna. Androx- ty nie zapłącisz kary z podatków ale prywatna placówka z wypracowannego zysku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!