O czym pamiętać wybierając się do szpitala

Otrzymanie skierowania do szpitala wzbudza wiele baw przed pacjentami. Po pierwsze ze względu na strach o własne zdrowie. Po drugie komplikacje w związku ze zorganizowaniem pobytu. Aby ułatwić pacjentom proces skorzystania z usług medycznych Rzecznik Praw Pacjenta przygotował zbiór niezbędnych informacji związanych z tym zagadnieniem.

 • Pacjenta nie ogranicza miejsce zamieszkania. W Polsce nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że możemy korzystać z usług medycznych świadczonych przez każdą placówkę, która podpisała umowę o świadczenie usług medycznych z NFZ. 
Pierwszą decyzją osoby, która otrzymała skierowanie do szpitala powinno być wybranie odpowiedniej placówki.
 • Drugim krokiem jest wizyta w rejestracji wybranego szpitala. Na podstawie skierowania pacjent zostanie zakwalifikowany do właściwej kategorii medycznej. Wybrany także zostanie termin udzielenia świadczenia. W czasie wizyty pacjent powinien posiadać skierowanie. Jeżeli nie będzie miał dokumentu przy sobie, może go dostarczyć w ciągu 14 dni od chwili rezerwacji terminu.
 • Pamiętajcie, by w czasie rozmowy dopytać o szczepienia lub badania, które należy dostarczyć przed zabiegiem. Może się okazać, że w przygotowaniach trzeba uwzględnić dodatkowe zabiegi.
 • W ustalonym terminie pacjent powinien stawić się na izbie przyjęć wybranej placówki. Warto zabrać ze sobą najnowsze wyniki badań oraz informacje związane z leczeniem lub chorobą.
 • Rzecznik Praw Pacjenta rekomenduje, by:
1. Zapoznać się z regulaminem placówki,
2. Przeczytać prawa, jakie przysługują pacjentom podczas pobytu w szpitalu.
 • Duże znaczenie ma także sposób postępowania przed samym zabiegiem. Dieta, zażywanie leków - to sprawy, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem.
statystyki

Komentarze (2)

 • pacjentka(2015-12-19 14:55) Zgłoś naruszenie 30

  i co z tego że się zapoznałam z prawem do zachowania intymności pacjenta - a później konsultacja anestezjologa odbyła się na sali w obecności trzech innych pacjentek????

  Odpowiedz
 • Pacjent(2015-12-19 17:29) Zgłoś naruszenie 30

  To styl pracy w RP właśnie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!