W jakich sytuacjach można zrzec się lub zaprzeczyć ojcostwu

Zaprzeczenie ojcostwa jest przewidziane przez polskie prawo. Czy możliwe jest zrzeczenie się ojcostwa w innych sytuacjach?

plemniki, komórka jajowa

żródło: ShutterStock

Zaprzeczenie ojcostwa

W sytuacji, w której mężczyzna chce zaprzeczyć ojcostwu, zobowiązany jest do przedstawienia dowodu, że nie jest ojcem. Powództwo jest wytaczane przeciwko żonie i dziecku. Sprawy rozpatruje sąd rejonowy, właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Pozew może zostać złożony w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się o narodzinach dziecka. Nie jest to możliwe w stosunku do pełnoletniego dziecka, oraz w sytuacji, w której dziecko poczęto w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki się zgodził. Nie jest także możliwe po śmierci dziecka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • genetyka(2015-10-08 12:25) Zgłoś naruszenie 03

    A co w przypadku, kiedy synowie - bracia różnią się postawami, stylem życia i poglądami politycznymi, mimo ewidentnie genetycznych podobieństw? .. (jak np. Kalisz i Stonoga, którzy wydają się być spokrewnieni przez wspólnego rodzica?)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!