Szpital do szpitala... czyli łączenie placówek. Jak to się robi krok po kroku

Oszczędności, przyjazna dla pacjentów organizacja, lepszy dostęp do specjalistów i diagnostycznego sprzętu. To główne argumenty zwolenników łączenia szpitali i przychodni. Niektóre samorządy wojewódzkie, które już przeszły ten proces zachwalają pomysł, radzą iść w ich ślady. Ale są też wątpliwości. Może lepiej, zamiast łączyć i pozostawiać w rękach samorządu, przekształcić placówki w spółki? Wprawdzie dostępność do lekarzy i badań się zwiększy, ale czy łączone placówki są technicznie do tego przygotowane, czy nie przepadnie gdzieś np. informacja o leczeniu pacjenta. Sceptycy zastanawiają się też, czy nie ważniejsze od fuzji, (której przygotowanie i proces przekształceń jest dosyć czasochłonny), jest skupienie się na lobbowaniu za przyjęciem nowej koncepcji wyceny świadczeń medycznych. Zwłaszcza że w tle połączeń są opory ze strony pracowników, a niekiedy też mieszkańców. Sprawa jest otwarta. Mimo to kolejne samorządy decydują się na konsolidację placówek. Opracowała Monika Górecka-Czuryłło.

medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

żródło: ShutterStock

Pomysł: Samorząd zauważa potrzebę połączenia szpitali lub przychodni

Przymiarki. Połączenie dwóch szpitali w jeden można najpierw poprzedzić przekształceniem ich w spółki. Taki pomysł ma Opole. – Ale to dopiero etap przymiarek, rozważenie sposobu przekształceń, wyważenie pożytków i ewentualnych strat – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek. Może po fuzji warto pójść krok dalej. Samorządy województw jako właściciele placówek medycznych powinny zachęcić do tego gminy. To może być nie tylko pomoc finansowa. Także lepsza organizacja, odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności przy reorganizacji wewnątrz placówki, tworzeniu, wzmacnianiu lub nawet likwidowaniu poszczególnych oddziałów. Zainteresowanie gminnych samorządów szpitalami sprawiłoby, że gminy poczuwałyby się do większej odpowiedzialności za placówki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!