« Powrót do artykułu

Klauzula sumienia po nowemu: Lekarz nie będzie musiał wskazać, kto może wykonać świadczenie

Lekarz odmawiający świadczenia ze względu na przekonania nie będzie musiał wskazywać, kto je wykona – taki przepis znalazł się w ustawie przygotowywanej przez resort na bazie projektu rezydentów. Realizuje on wyrok TK sprzed kilku lat.

Lekarz, zdrowie, szpital

żródło: ShutterStock

Sprawa klauzuli sumienia i wyroku TK nie jest jednak oczywista, a projekt ustawy o zawodach nie jest jedynym, który ma tę kwestię uregulować.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Nenia(2019-07-04 10:22) Zgłoś naruszenie 182

  Jako pracodawca powinienem mieć możliwość zapytania kandydata do pracy, czy będzie kierował się tak zwaną "klauzulą sumienia". Zakaz kierowania się tą klauzulą powinien obowiązywać w placówkach, które korzystają ze środków publicznych. Państwo jest(?) świeckie, więc przekonania ideologiczne zostaw sobie lekarzu w domu.

  Odpowiedz
 • ooooooooooo(2019-07-04 12:45) Zgłoś naruszenie 83

  Przymusowa katolicyzacja tego katonazistowskiego Państwa sięga zenitu!

  Odpowiedz
 • Polak podatnik(2019-07-05 04:55) Zgłoś naruszenie 40

  Świetnie. Teraz to pacjent będzie biegać po lekarzach i pytać kto my wykona dany zabieg czy procedurę medyczną. A co z przypadkami zagrożenia życia np. kobiety w ciąży, która będzie z przyczyn medycznych chciała usunąć ciążę albo lekarz odmówi podania dziecku/dorosłemu szczepionki bo będzie antyszczepionkowcem? Dla mnie przepis głównie antyaborcyjny wprowadzany tylnymi drzwiami. Cóż, wszelkiej maści ideologiczne Chazany górą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!