« Powrót do artykułu

Nieubezpieczeni z prawem do bezpłatnego leczenia? Lekarz gratis, jeśli oszukasz

Od 1 stycznia wszyscy Polacy mieli uzyskać darmowy dostęp do lekarza rodzinnego. Jednak nieubezpieczonych przyjmie on za darmo tylko wtedy, gdy skłamią, że posiadają ubezpieczenie - pisze "Gazeta Wyborcza".

lekarz, badanie, medycyna

żródło: ShutterStock

Wygląda to na zachęcanie do oszukiwania – ocenił w rozmowie z "GW" były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (klub PiS).

statystyki

Komentarze (3)

  • mam ten kraj w tyle(2017-01-02 07:46) Zgłoś naruszenie 31

    Brednie, i tak zapłaci i tak z nawiązką, jest w systemie, komornik ścignie taką osobę. Nie zapłacą tylko uchodżcy i Ukraińcy pracujący na czarno i górale ze wzgórz Golan

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2017-01-02 11:33) Zgłoś naruszenie 10

    Od samego początku funkcjonowania eWUŚ przyjęto założenie, że mogą wystąpić błędy w systemie (prawidłowo ubezpieczony będzie "świecił na czerwono"). Aby nie pozbawiać pacjentów dostepu do leczenia obowiązuje formularz oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia, który pacjent podpisuje. Świadczeniodawca otrzymuje pieniądze za leczenie, a ewentualne nieprawidłowości sa weryfikowane. W przypadku nieprawdziwego oświadczenia naleznośc odzyskiwał windykator. W przypadku POZ problemem jest stawka kapitacyjna. Przychodem przychodni jest pacjent nie leczony, lecz zapisany. W przypadku eWUSia "na czerwono" - nie ma pieniędzy. Są pieniądze za świadczenie (tak mi się wydaje, ale o co Radziwiłłowi chodzi, czas pokaże), a jedyna zmianą jest niekaralnośc za poświadczenie nieprawdy. Jeżeli nieubezpieczonym wejdzie to w nawyk, to zaczna poswiadczać nieprawdę w pozostałych zakresach usług. Jak przyzwolenie do naruszania prawa ma się do sprawiedliwości i prawa?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!