Ubezpieczenia zdrowotne

19 września 2013 r.

Joanna Solska publicystka ekonomiczna, tygodnik „Polityka”

Solska: Wprowadźmy podatek od jedzenia niezdrowej żywności19 września 2013 r.

Jeśli ktoś nie dba o własne zdrowie, powinien płacić więcej do publicznego systemu lecznictwa. Bo w przeciwnym razie inni ponoszą finansowe konsekwencje jego niefrasobliwości. To reszta społeczeństwa za nią płaci. Z takim postulatem jeszcze nie wystąpił żaden polski polityk, ale w Europie dyskutuje się o tym coraz goręcej.

9 września 2013 r.

Pacjenci na L4 u lekarza i tak składają oświadczenia9 września 2013 r.

Niektóre chore osoby nadal mają problem z potwierdzeniem prawa do bezpłatnego leczenia. Po ośmiu miesiącach funkcjonowania system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) wciąż ma luki. O kolejnej informują lekarze rodzinni. W eWUŚ jako nieubezpieczeni pojawiają się pacjenci, którzy zgłaszają się po poradę medyka w trakcie zwolnienia lekarskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Przy czym kłopoty z potwierdzeniem prawa do bezpłatnego leczenia pojawiają się zawsze w przypadku osób przebywających długotrwale na L4.

26 sierpnia 2013 r.

Joanna Solska publicystka ekonomiczna, tygodnik „Polityka”

Solska: Niech za służbę zdrowia płacą inni, mnie opieka po prostu się należy26 sierpnia 2013 r.

Premier z pewnością nie zapoznał się z tym dokumentem. Jest za bardzo szczegółowy, jego doradcy mogli uznać, że to raczej lektura dla ministra zdrowia. Czy ten go przeczytał? Też wątpię. Odstrasza już sam tytuł „Struktura przychodów NFZ z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne”. Od samego czytania pula pieniędzy przeznaczonych na nasze leczenie na pewno się nie zwiększy. Więc po co tracić czas.

26 lipca 2013 r.

Lepiej zabierz z sobą RMUA, by dostać EKUZ z NFZ26 lipca 2013 r.

Ci, którzy zmieniali niedawno pracę, lub których firma miewała przerwy w terminowym opłacaniu składek, a także osoby, które prowadzą działalność gospodarczą od niedawna lub pracują na podstawie umowy-zlecenia. Wszyscy oni powinni zabrać komplet dokumentów potwierdzających prawo do świadczenia. Wtedy, nawet jeśli w systemie zapali się czerwone światełko, kartę EKUZ otrzymają.

3 czerwca 2013 r.

Często się zdarza, że przy PESEL-u dziecka wprowadzonym do systemu eWUŚ pojawia się czerwone światło.

eWUŚ odsłonił ubezpieczeniowe martwe dusze3 czerwca 2013 r.

Niedobra informacja dla pacjentów, placówek zdrowia i samorządów: roczny budżet przeznaczony na leczenie najbiedniejszych został przekroczony już po czterech miesiącach. Ujawnił to system e-weryfikacji uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego eWUŚ.

20 maja 2013 r.

Resort zdrowia wraca do pomysłu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni20 maja 2013 r.

Resort zdrowia ustami wiceministra Sławomira Neumanna oficjalnie potwierdził: chce ograniczyć koszyk świadczeń gwarantowanych. Oznacza to zmniejszenie zakresu bezpłatnych usług medycznych w ramach składki zdrowotnej.

15 maja 2013 r.

30 mld zł rocznie płacimy, aby nie stać w kolejkach do lekarza

Bezpłatna służba zdrowia? W Polsce to tylko marzenia15 maja 2013 r.

Wprowadzenie dodatkowych opłat za korzystanie z opieki zdrowotnej budzi opór większości Polaków. 86 proc. z nich uważa, że państwo powinno zapewnić bezpłatną opiekę zdrowotną – wynika z badania „Postawy ekonomiczne Polaków w czasach niepewności” prof. Krzysztofa Zagórskiego z Akademii Leona Koźmińskiego, wykonanego przez CBOS na reprezentatywnej grupie Polaków. Pokazuje ono również, że blisko 80 proc. nie zgodziłoby się na płacenie nawet symbolicznej kwoty przy wizycie lekarskiej. Nie protestowałoby zaledwie 14 proc. badanych.

18 lutego 2013 r.

Prof. Piotr Gliński proponuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne18 lutego 2013 r.

Pozostawienie systemu ubezpieczeniowego i wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - proponuje profesor Piotr Gliński. Kandydat PiS na premiera rządu technicznego przekonywał dziennikarzy na spotkaniu w Warszawie, że kryzys w służbie zdrowia to rezultat zaniechań, błędów i złego administrowania.

1 lutego 2013 r.

eWUŚ otworzył nowe pole do konfliktu NFZ z lekarzami1 lutego 2013 r.

Od 1 stycznia obowiązuje system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Lekarze sprawdzają w nim prawa pacjentów do nieodpłatnego leczenia. Ci, którzy tego w styczniu nie robili, mogą mieć problem z uzyskaniem zapłaty za udzielone porady.