Placówki i usługi

27 lipca 2020 r.

Dominika Sikora / fot. Wojtek Górski

Sikora: Dużo nie znaczy, że będzie lepiej27 lipca 2020 r.

Każdy z nas, jak je, to przynajmniej chce wiedzieć, co pływa w zupie. W moim przypadku – jak barszcz, to tylko z uszkami z kapustą i grzybami, jak pomidorowa, to z ryżem, a rosół z kluskami lanymi. I tak, jak każdy ma swoje przyzwyczajenia kulinarne, tak wszyscy czujemy, że bezmyślne wrzucanie zbyt wielu składników do potrawy może tylko popsuć jej smak. Tak samo jest z prawem. A dokładnie z jego tworzeniem – tu zbyt wiele przeważnie nie oznacza lepiej.

16 lipca 2020 r.

3292 podmioty realizują świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień

Normy zatrudnienia pielęgniarek złagodzone16 lipca 2020 r.

Zmiany dotyczące minimalnej liczby pielęgniarek zatrudnionych w szpitalach psychiatrycznych i na oddziałach dziennych przewiduje projekt nowelizujący rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. poz. 1285 ze zm.).

16 lipca 2020 r.

Zwolnienie lekarskie ma służyć szeroko pojętej regeneracji pracownika i doprowadzić do jak najszybszego powrotu do formy.

Za działalność na boku w trakcie chorobowego dyscyplinarka nie zawsze będzie uzasadniona16 lipca 2020 r.

Jesteśmy prywatną firmą medyczną, która zatrudnia lekarzy z różnych specjalności. Jeden z zatrudnionych przez nas specjalistów przez miesiąc miał zwolnienie lekarskie. Dostaliśmy anonim, że w tym czasie przyjmował pacjentów w swoim prywatnym gabinecie. Czy możemy to uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i dyscyplinarnie zwolnić go z pracy?

15 lipca 2020 r.

Rehabilitacja wprowadzana jest w ramach pilotażu, ponieważ – jak tłumaczą autorzy rozporządzenia – na razie nie ma żadnych wytycznych dotyczących terapii u chorych po zakażeniu wirusem SARS-COV-2, zakończeniu ostrej fazy choroby i wypisaniu ze szpitala.

Będzie rehabilitacja po przebyciu COVID-1915 lipca 2020 r.

Poprawa wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej, a także wsparcie zdrowia psychicznego – na takie cele ukierunkowana ma być rehabilitacja po chorobie COVID-19. Na razie w ramach pilotażu realizowanego przez szpital w Głuchołazach.

14 lipca 2020 r.

NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem.

Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-1914 lipca 2020 r.

NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem. Poród jest – co do zasady – zdarzeniem nieplanowanym. Odmowa pozwolenia na uczestniczenie w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu jest nieprawidłowością, którą można zgłosić do rzecznika praw pacjenta lub oddziałów wojewódzkich NFZ.