Placówki i usługi

14 lipca 2020 r.

NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem.

Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-1914 lipca 2020 r.

NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem. Poród jest – co do zasady – zdarzeniem nieplanowanym. Odmowa pozwolenia na uczestniczenie w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu jest nieprawidłowością, którą można zgłosić do rzecznika praw pacjenta lub oddziałów wojewódzkich NFZ.

7 lipca 2020 r.

Choć trudno bronić zmian w prawie karnym wprowadzonych przez tarczę 4.0 (zarówno ze względu na ich treść, jak i sposób uchwalenia), wydaje się, że akurat w zakresie odpowiedzialności karnej lekarzy zmiany te nie są duże i raczej nie wpłyną na praktykę sądów skłonnych zazwyczaj do orzekania innych kar niż bezwzględna kara pozbawienia wolności.

Faktyczne zmiany zasad odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne według tarczy 4.07 lipca 2020 r.

Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tzw. tarcza 4.0; Dz.U. poz. 1086) wywołało sporo komentarzy dotyczących zaostrzenia w przyjętej ustawie odpowiedzialności karnej za wiele przestępstw. 

1 lipca 2020 r.

237 - liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych

Nowe obowiązki SOR-ów przesunięte1 lipca 2020 r.

Większość nowych obowiązków szpitalne oddziały ratunkowe będą musiały spełnić do końca pierwszego półrocza 2021 r., a wymóg posiadania lotniska bądź lądowiska do końca 2021 r. Jednak nie wszystkie obowiązki odłożono.

22 czerwca 2020 r.

Łukasz Szumowski

Szumowski: Druga fala epidemii będzie jesienią, razem z sezonem grypowym [WYWIAD]22 czerwca 2020 r.

Na początku epidemii byliśmy atakowani za to, że za mało kupujemy, dzisiaj za to, że w ogóle kupiliśmy. To niestety część kampanii wyborczej – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Czasem mam dość, szczególnie ataków na rodzinę, ale wchodząc do rządu, wiedziałem, że jestem częścią szerszej układanki – mówi w wywiadzie dla PAP.

17 czerwca 2020 r.

Nawet jeśli NFZ przyjmie korzystny dla szpitali sposób rozliczania tych środków (na razie jeszcze nie został on ustalony), problemem może się okazać również przyszłoroczny budżet.

Przez epidemię szpitale nie są w stanie zrealizować kontraktu. Konieczne urealnienie ryczałtów17 czerwca 2020 r.

Zasady rozliczania pieniędzy z NFZ muszą się zmienić, bo przez epidemię wiele lecznic nie jest w stanie zrealizować kontraktu – przekonują prezydenci miast z województwa śląskiego. Taka sama sytuacja jest w innych regionach. Wczoraj resort zdrowia zapowiedział dodatkowe 300 mln zł – w odpowiedzi na postulat dyrektorów szpitali powiatowych.