Placówki i usługi

7 lipca 2020 r.

Choć trudno bronić zmian w prawie karnym wprowadzonych przez tarczę 4.0 (zarówno ze względu na ich treść, jak i sposób uchwalenia), wydaje się, że akurat w zakresie odpowiedzialności karnej lekarzy zmiany te nie są duże i raczej nie wpłyną na praktykę sądów skłonnych zazwyczaj do orzekania innych kar niż bezwzględna kara pozbawienia wolności.

Faktyczne zmiany zasad odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne według tarczy 4.07 lipca 2020 r.

Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tzw. tarcza 4.0; Dz.U. poz. 1086) wywołało sporo komentarzy dotyczących zaostrzenia w przyjętej ustawie odpowiedzialności karnej za wiele przestępstw. 

1 lipca 2020 r.

237 - liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych

Nowe obowiązki SOR-ów przesunięte1 lipca 2020 r.

Większość nowych obowiązków szpitalne oddziały ratunkowe będą musiały spełnić do końca pierwszego półrocza 2021 r., a wymóg posiadania lotniska bądź lądowiska do końca 2021 r. Jednak nie wszystkie obowiązki odłożono.

22 czerwca 2020 r.

Łukasz Szumowski

Szumowski: Druga fala epidemii będzie jesienią, razem z sezonem grypowym [WYWIAD]22 czerwca 2020 r.

Na początku epidemii byliśmy atakowani za to, że za mało kupujemy, dzisiaj za to, że w ogóle kupiliśmy. To niestety część kampanii wyborczej – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Czasem mam dość, szczególnie ataków na rodzinę, ale wchodząc do rządu, wiedziałem, że jestem częścią szerszej układanki – mówi w wywiadzie dla PAP.

17 czerwca 2020 r.

Nawet jeśli NFZ przyjmie korzystny dla szpitali sposób rozliczania tych środków (na razie jeszcze nie został on ustalony), problemem może się okazać również przyszłoroczny budżet.

Przez epidemię szpitale nie są w stanie zrealizować kontraktu. Konieczne urealnienie ryczałtów17 czerwca 2020 r.

Zasady rozliczania pieniędzy z NFZ muszą się zmienić, bo przez epidemię wiele lecznic nie jest w stanie zrealizować kontraktu – przekonują prezydenci miast z województwa śląskiego. Taka sama sytuacja jest w innych regionach. Wczoraj resort zdrowia zapowiedział dodatkowe 300 mln zł – w odpowiedzi na postulat dyrektorów szpitali powiatowych.

10 czerwca 2020 r.

W szczytowym momencie pandemii wiele państw unijnych uciekało się do środków protekcjonistycznych, utrudniając eksport sprzętu medycznego do sąsiednich krajów.

Polska apeluje do KE w sprawie leków i sprzętu medycznego10 czerwca 2020 r.

Przywódcy sześciu krajów UE - Polski, Danii, Hiszpanii, Niemiec, Francji i Belgii - wezwali we wspólnym liście Komisję Europejską do zwiększenia zapasów najważniejszych leków i sprzętu medycznego. Ma to zabezpieczyć Wspólnotę przed ewentualnymi przyszłymi kryzysami związanymi ze zdrowiem.