Placówki i usługi

6 grudnia 2018 r.

Ustawa o e-skierowaniach ma wprowadzić rozwiązania ułatwiające ich wdrażanie.

Lekarze chcą więcej na informatyzację6 grudnia 2018 r.

Dodatkowe odliczenia podatkowe dla placówek medycznych, które zainwestują w sprzęt komputerowy i 50 mln zł dla podmiotów, które będą potrzebowały wsparcia w związku z informatyzacją – pod takimi warunkami opozycja poprze projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

29 listopada 2018 r.

Zakład podejmuje kolejne inicjatywy, by zachęcić do e-zwolnień.

Lekarze wciąż bronią się przed e-zwolnieniami, ZUS zachęca29 listopada 2018 r.

Choć od soboty chorobowe powinno być wystawiane już tylko w formie elektronicznej, lekarze nie zamierzają bezwzględnie przestrzegać tego obowiązku i ponownie zapowiadają wystawianie zwolnień na papierowych, opracowanych przez siebie drukach. Tymczasem ZUS planuje w najbliższych dniach specjalne dyżury, by ułatwić medykom przejście na system elektroniczny.

28 listopada 2018 r.

Eksperci zwracają uwagę, że wciąż mało lekarzy wie o nowych narzędziach wprowadzanych przez ustawę o produktach kosmetycznych

Nowe narzędzie dla lekarzy28 listopada 2018 r.

Utworzenie ośrodka kontroli zatruć, do którego będą trafiały informacje o przypadkach stosowania kosmetyków niezgodnie z ich przeznaczeniem (np. wypicie szamponu przez dziecko), przewiduje ustawa z 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw), która ma poprawić nadzór nad nimi i bezpieczeństwo ich stosowania.

27 listopada 2018 r.

NFZ przypomina, że w związku z wprowadzanymi e-rozwiązaniami (e-ZLA, e-receptą, e-zleceniem oraz e-skierowaniem) lekarze rodzinni mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu, oprogramowania i szkoleń. Wnioski można składać do 15 grudnia.

Końcówka roku nerwowa dla pacjentów27 listopada 2018 r.

Część lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nadal nie podpisała umów z NFZ, choć ich termin upływa z końcem listopada. Lekarze protestują m.in. przeciw obowiązkowi e-zwolnień. Fundusz przekonuje, że daje na to dodatkowe środki.