Pacjenci

17 listopada 2019 r.

W ocenie opisywanej sytuacji pomocne może być stanowisko zawarte w wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie z 6 września 2017 r., sygn. akt IV U 706/17. Sąd ten wskazał, że zarówno organ rentowy, jak i w konsekwencji sąd rozpoznający odwołanie od decyzji organu rentowego związane są podstawą podlegania ubezpieczeniu ustaloną w decyzji NFZ.

Czy ZUS jest związany decyzją wydaną wcześniej przez NFZ17 listopada 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją ustalił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika naszej spółki – rzekomo wykonywał umowę zlecenie, a nie umowę o dzieło. W uzasadnieniu podał, że uprzednio NFZ uznał w decyzji, iż istnieje obowiązek zapłaty składek na to ubezpieczenie, a pracownik się od niej nie odwołał. Czy w tej sytuacji spółka jako płatnik może kwestionować decyzję ZUS o wysokości składek?

16 listopada 2019 r.

In vitro daje możliwości, których ludzie nie mieli wcześniej.

Problem z niepłodnością narasta. Czy in vitro będzie jedynym sposobem na to, by rodziły się dzieci? [WYWIAD]16 listopada 2019 r.

- Podstawowy temat brzmi: jak skutecznie pomagać. Równolegle spotykają się naukowcy, by omawiać kwestie etyczne. Ja jednak na tych spotkaniach nie bywam - mówi  Marian Szamatowicz profesor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa; były kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych. W 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia metodą in vitro.

14 listopada 2019 r.

Jakub Kapiszewski, fot. Wojciech Górski

Po pierwsze: Nie szkodzić. A więc też nie wyjeżdżać?14 listopada 2019 r.

Scenarzysta filmu „Bogowie” wkłada młodemu Zbigniewowi Relidze w usta następujące zdanie: „Z samymi łóżkami możemy burdel zrobić, a nie klinikę kardiochirurgiczną”. Z naszej perspektywy słowa te brzmią wyjątkowo ponuro, bo głównemu bohaterowi chodziło o dobry sprzęt, którego dzisiaj w szpitalach jest w bród. Niebawem na niewiele jednak się zda, bo nie będzie komu za jego pomocą leczyć pacjentów.

30 października 2019 r.

masaż, fizjoterapia

Zmiany dla fizjoterapeutów od 1 listopada 201930 października 2019 r.

- Dla pacjentów jest ważne, czy gabinet, z którego usług chcą skorzystać, figuruje w odpowiednich rejestrach. Mają wówczas pewność, że trafią do fizjoterapeuty, a nie kogoś, kto się pod niego podszywa - mówi Paweł Adamkiewicz, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów

23 października 2019 r.

Etap legislacyjny. Projekt przed rozpatrzeniem przez Komisję Prawniczą Rady Ministrów

Nowela ustawy o zawodzie lekarza o krok bliżej uchwalenia23 października 2019 r.

Coraz mniej naszych postulatów, coraz więcej pomysłów resortu – tak o najnowszej wersji projektu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty mówią przedstawicie zespołu, który przygotował pierwotną propozycję w tej sprawie. Ministerstwo Zdrowia po ponad czterech miesiącach opublikowało projekt, który powstał po konsultacjach społecznych.