Farmacja

3 września 2019 r.

Od kilku lat wszyscy zastanawiają się nad tym, jak przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków. Mimo ogromu pomysłów i nowelizacji prawa farmaceutycznego przestępcy nadal są bezkarni. Da się temu zaradzić?

Dywersja przeciwko polityce lekowej państwa3 września 2019 r.

- Zajmuję się rynkiem aptecznym już od kilkudziesięciu lat. I tak jak wiele rzeczy krytykuję, ale rozumiem, dlaczego są lub nie są robione, tak tego, dlaczego wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni podlegają wojewodom – po prostu nie rozumiem. To dywersja przeciwko przyzwoitej polityce lekowej państwa - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, były opolski wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

2 września 2019 r.

6 czerwca 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy (Dz.U. z 2019 r. poz. 959), która przewiduje surowe sankcje karne za nielegalny wywóz leków, włącznie z karą pozbawienia wolności do lat 10. To tak naprawdę powrót do stanu obowiązującego do 2015 r.

Wywóz leków nadal bezkarny2 września 2019 r.

Ponad 280 mln zł. Sankcje finansowe w takiej wysokości nałożył główny inspektor farmaceutyczny na podmioty uczestniczące w zabronionym procederze (według stanu na 31 lipca 2019 r.). Sęk w tym, że ani jeden złoty z tej kwoty nie został wyegzekwowany. Przestępcy śmieją się w twarz państwu, które egzekucję może prowadzić co najwyżej wobec słupów, wśród których dominują obcokrajowcy i bezdomni.