Farmacja

18 stycznia 2020 r.

Apteka

Bez opinii sanepidu inspektor odmówi zezwolenia na prowadzenie apteki18 stycznia 2020 r.

Złożyłam u wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Zostałam wezwana do przedłożenia załączników w terminie siedmiu dni od wezwania. Nie zdążyłam jednak załatwić opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Urząd pozostawił wniosek bez rozpoznania. Czy mógł tak zrobić?

30 grudnia 2019 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia zadeklarował, że po 1 stycznia 2020 r. będzie honorował zlecenia wystawione i na starych, i na nowych wzorach.

Do końca marca 2020 roku zlecenia na starych i nowych drukach30 grudnia 2019 r.

Od nowego roku zmieniają się zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Nowy będzie wzór tego dokumentu, ma być on też potwierdzany elektronicznie. System ten jednak, jak alarmowali potencjalni użytkownicy, nie został w pełni wdrożony i przetestowany. Dlatego postulowali wydłużenie okresu, w którym dopuszczalne będzie stosowanie dotychczasowych zasad.

18 grudnia 2019 r.

W orzecznictwie sądowym dominuje jednak pogląd, że skoro ktoś zdecydował się prowadzić aptekę, musi godzić się na znane od dawna warunki pracy

Apteki muszą dyżurować w nocy18 grudnia 2019 r.

Nie wystarczy wyznaczenie przez radę powiatu jednej placówki znajdującej się w największym mieście w okolicy. Niedopuszczalna bowiem jest sytuacja, w której pacjenci z odległych miejscowości będą musieli w nocy jechać wiele kilometrów po niezbędne im leki. Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

14 grudnia 2019 r.

David Gortler FDA

Były inspektor amerykańskiej agencji lekowej: Część chińskich fabryk leków przypomina rzeźnię14 grudnia 2019 r.

- Gdy wyobrażamy sobie fabrykę, w której produkuje się leki, wydaje nam się, że jesteśmy w sterylnym środowisku, że pracownicy używają rękawiczek, masek na twarz, siatek na włosy, fartuchów. Tak powinno być. A jak jest w Chinach? Na porządku dziennym jest brak bieżącej wody, mydła i papieru toaletowego w łazience. Pracownicy chodzą boso po hali produkcyjnej, jedzą kanapki w bezpośrednim sąsiedztwie maszyn. Okna z uwagi na skwar są stale otwarte – mówi DGP David Gortler, wieloletni pracownik amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.