Farmacja

13 lutego 2019 r.

2 mld zł taka jest szacunkowa wartość leków nielegalnie wywożonych z Polski w ciągu roku

Lekowa ośmiornica na talerzu: Nielegalny wywóz będzie surowiej karany13 lutego 2019 r.

Nielegalny wywóz leków będzie surowiej karany, a za igranie z inspekcją farmaceutyczną będzie można trafić za kratki. To clou projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, który dziś przyjął rząd. DGP opisywał projekt, zanim jeszcze ujrzał on światło dzienne. Politycy zresztą nie ukrywają, że nagłaśniane przez nas przypadki były inspiracją do przygotowania nowelizacji.

31 stycznia 2019 r.

Dlaczego kolejnym rządom nie udało się stworzyć przejrzystych zasad, które wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w polityce lekowej redukowałyby do minimum?

Sikora, Klinger: Urzędnicy odchodzą, a projekty lądują na dnie szuflad31 stycznia 2019 r.

Polityka lekowa to jeden z najbardziej newralgicznych obszarów gospodarki. Politycy zajmujący się tą tematyką nie zagrzewają długo miejsca na stanowiskach. Często odchodzą w atmosferze skandalu i kontrowersji. Chodzi o rynek wart co najmniej 11 mld zł. Dla koncernów farmaceutycznych dostanie się do krwiobiegu pieniędzy publicznych to często być albo nie być na polskim rynku. Walka jest więc zacięta i nie obywa się bez ofiar. Oficjalny lobbing, naciski oddolne przez stowarzyszenia pacjentów, czarny PR – wszystkie chwyty dozwolone.

22 stycznia 2019 r.

Z sygnałów od lekarzy wynika też, że wprowadzanie e-recepty spowodowało problemy z receptami wystawianymi m.in. dalszym członkom rodziny i znajomym (ze 100-procentową odpłatnością).

Recepty dla bliskich nadal na papierze22 stycznia 2019 r.

Leki dla siebie i dla członków rodziny lekarze jeszcze przez kilka lat będą mogli przepisywać w tradycyjnej formie. Ale już w przyszłym roku resort zdrowia udostępnić ma bezpłatną aplikację, którą będzie można wykorzystać również w tym celu.

14 stycznia 2019 r.

Farmaceuci liczą na to, że ustawa zapewni im niezależność w podejmowaniu decyzji i ochroni przed naciskami właścicieli aptek.

Szczepienie przeciw grypie i przedłużenie recepty w aptece14 stycznia 2019 r.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, z niecierpliwością wyglądany przez środowisko, już w najbliższych tygodniach ma ujrzeć światło dzienne. Zdefiniuje on uprawnienia aptekarzy i wyposaży w dodatkowe kompetencje. Wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował, że dokument jest już gotowy i niebawem powinien trafić do konsultacji.

Serwisy Tematyczne