O podpisaniu noweli poinformowano we wtorek na stronie internetowej prezydenta.

Sejm znowelizował ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym na początku listopada. Senat nie zgłosił do niej poprawek.

Nowelę przygotowała grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Jak uzasadniali, nowelizacja przewiduje przesunięcie z 1 stycznia 2015 r. do 1 stycznia 2018 r. obowiązku rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej przez lekarzy posiadających doświadczenie w wymiarze 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza m.in. w szpitalnym oddziale ratunkowym czy zespole ratownictwa medycznego.

Autorzy twierdzili, że bez takiej nowelizacji mogłoby okazać się, że po 1 stycznia 2015 r. zabraknie lekarzy, którzy mogliby jeździć w zespołach specjalistycznych. Stąd nowelizacja wydłużająca okres rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej o trzy lata. Ma to umożliwić określonej grupie lekarzy dalszą pracę w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i wymogi dla lekarza tego systemu. Lekarzem takim może być m.in. ten, który ma doświadczenie 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala. Lekarz ten jest zobowiązany do rozpoczęcia specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej. (PAP)

mca/ akw/