Ponad 98 tys. polskich żołnierzy i funkcjonariuszy uczestniczących w misjach zagranicznych zyska prawo do specjalnej opieki medycznej. 30 marca wchodzi w życie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa.
Zgodnie z nią wszyscy uczestnicy misji (weterani oraz weterani poszkodowani) zyskają prawo do umieszczenia ich poza kolejnością w Domu Weterana, a także w innych zakładach opieki zdrowotnej. Natomiast rodziny poszkodowanych żołnierzy lub funkcjonariuszy otrzymają bez kolejki pomoc psychologiczną. W sytuacjach kryzysowych dotyczących np. wypadku uczestnika misji pomoc taka ma być udzielana natychmiast.
– To najbardziej oczekiwana ustawa. Dzięki niej osoby będące w trudnej sytuacji nie będą zostawione same sobie – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.
Jednocześnie weterani poszkodowani w czasie misji, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką, zyskali prawo do specjalnego dodatku. Będzie on przyznawany na wniosek zainteresowanego, który musi być złożony do organu emerytalno-rentowego. Do takiego wniosku musi być dołączona decyzja o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego albo jej odpis.
– W praktyce więc osoby uprawnione powinny już od piątku zacząć załatwiać sprawy związane z jego uzyskaniem – mówi Daniel Kubas, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
Podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego stanowi najniższa emerytura obecnie wynosząca 799,18 zł. Jego wysokość została uzależniona od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu, który jednak musiał powstać wskutek wypadku mającego związek z działaniami poza granicami państwa. Dodatek w wysokości 10 proc. będzie przysługiwał, jeśli uszczerbek na zdrowiu wynosi do 10 do 20 proc. Wysokość tej stawki będzie się zwiększał o 10 proc. podstawy za każde kolejne 10 proc. uszczerbku na zdrowiu. Jednak maksymalna wysokość takiego dodatku nie może być wyższa niż 80 proc. Dodatkowo jego wysokość będzie waloryzowana na takich samych zasadach jak renty i emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jednak nie wszystkie sprawy zostały załatwione.
– Uczestnicy misji, którzy mają duży uszczerbek na zdrowiu, nie będą mogli otrzymać renty inwalidzkiej na stałe. Co kilka lat będą musieli przekonywać lekarzy orzeczników, że nie ozdrowieli – dodaje Daniel Kubas.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 30 marca 2012 r.