Rzecznik Praw Pacjenta przypomniała, że realizacja świadczeń szpitalnych oraz świadczeń specjalistycznej opieki ambulatoryjnej odbywa się bez rejonizacji, czyli pacjent ma prawo leczyć się na podstawie skierowania na terenie całego kraju.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała w czwartek, że do jej biura wpływają sygnały od pacjentów o odmowie przez świadczeniodawców rejestracji skierowań do leczenia w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej lub szpitalnej z powodu rejonizacji.

W związku z tym Kozłowska przypomina, że realizacja tych świadczeń nie jest uzależniona od miejsca zamieszkania pacjenta.

Jak zaznaczyła, zgodnie z ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub szpitalnych "spośród wszystkich świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia".

"Pacjent ma prawo leczyć się na podstawie skierowania na terenie całego kraju" - przypomniała.

Rzecznik podkreśliła, że odmowa udzielenia świadczenia z powodu tzw. rejonizacji stanowi naruszenie prawa pacjenta. W sytuacji takiego naruszenia prawa pacjent ma możliwość skierowania skargi do dyrektora zakładu, w którym doszło do odmowy udzielenia świadczenia, właściwego oddziału NFZ, organu nadzoru nad zakładem lub do Rzecznika Praw Pacjenta.