Zaostrzenie sankcji za błędy medyczne? Nie szukajmy winnych, pomóżmy ofiarom

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto07.06.2019, 07:29; Aktualizacja: 07.06.2019, 08:35
W całym zamieszaniu chodzi dokładnie o art. 155 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 ze zm.; dalej: k.k.).

W całym zamieszaniu chodzi dokładnie o art. 155 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 ze zm.; dalej: k.k.).źródło: DGP


Eksperci są pewni – bezwzględne więzienie dla lekarza za błąd w leczeniu, bez możliwości warunkowego zawieszenia, to droga donikąd. Zamiast tego proponują automatycznie przyznawane rekompensaty, bez ustalania winnego. I bez procesu – karnego, cywilnego czy jednego i drugiego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Witek(2019-06-07 09:21) Zgłoś naruszenie 33

  Skutki będą takie, że lekarz pójdzie siedzieć a ofiarą nie zobaczy ani grosza, więźniowie nie płacą, MS zapłaci za nich?

  Odpowiedz
 • Zeghar(2019-06-07 18:43) Zgłoś naruszenie 55

  A takiego wała. Błędy medyczne nie biorą się z niczego. Zostały popełnione przez konkretne osoby w konkretnej placówce. Owszem, należy wyciągać z nich wnioski, ale nie może być tak, że nie będzie winnych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zofia(2019-06-07 21:40) Zgłoś naruszenie 53

  Przepraszam, ale dlaczego mamy nie szukać winnych? Jeśli lekarz popełnił błąd medyczny powinien za niego odpowiedzieć i zadośćuczynić poszkodowanemu lub jego spadkobiercom.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • G. (2019-06-08 04:25) Zgłoś naruszenie 50

  Czyżby kolejne zmiany przepisów pod prywatną vendettę ministra?

  Odpowiedz
 • Aga(2019-06-10 12:09) Zgłoś naruszenie 31

  Dziwią mnie komentarze popierające brak konsekwencji prawnych i nieprzypisywanie winy lekarzom popełniającym błąd w sztuce skutkujący śmiercią baź uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Skoro tak, to pójdźmy dalej, kierowca autobusu przewożący ludzi, też powinien zostać wyłączony z odpowiedzialności karnej w przypadku spowodowania nieumyślnie wypadku ze skutkiem śmiertelnym bądź powodującego uszczerbek na zdrowiu innego człowieka, więcej każdy kierowca który prowadząc pojazd nieumyślnie doprowadzi do śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu innej osoby też winien zostać wyłączony z odpowiedzialności karnej za SWÓJ czyn. Dalej farmaceuta, aptekarz, który nieumyślnie doprowadzi do śmierci lub uszczerbku na zdrowiu swojego klienta, któremu wydał niewłaściwy lek (każdemu wolno się mylić) też winien być wyłączony z odpowiedzialności karnej za SWÓJ czyn. Wymieniać dalej, wyłączeń można by było ustanowić tysiące... i dla każdego znalazłoby się uzasadnienie.Dlaczego? Z tej samej przyczyny co, niektórzy widzą celowość w wyłączeniu odpowiedzialności z kk lekarzy i nieprzypisywaniu im winy za ICH czyny. Przypominam zatem, lekarze nie są nadludźmi, wykonują jedynie taki, a nie inny zawód, ponadto nie tylko wykonywanie ich zawodu wiąże się z możliwością nieumyślnego doprowadzenia do śmierci czy uszczerbku na zdrowiu innych osób. Czemu więc tylko dla tej grupy zawodowej tworzyć preferencje, bo ma silne lobby?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane