Zobacz sylwetkę Ewy Kopacz - pierwszej kobiety na stanowisku marszałka Sejmu

skomentuj

Minister zdrowia Ewa Kopacz ma zostać pierwszą w historii Polski kobietą, która będzie sprawowała urząd marszałka Sejmu. Kopacz to pediatra, lekarz rodzinny. Od 2007 r. jest ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska.

Publikacja: 13 października 2011, 17:12 Aktualizacja: 13 października 2011, 17:25

Ewa Kopacz. Fot. Damian Burzykowski

źródło: Newspix
autor: DAMIAN BURZYKOWSKI
Ewa Kopacz. Fot. Damian Burzykowski

"Nie zamierzam ulegać naciskom firm farmaceutycznych i opozycji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów"

Podczas pandemii grypy A/H1N1 na przełomie 2009 i 2010 r. Kopacz jako jeden z nielicznych europejskich ministrów zdrowia nie zdecydowała się na zakup szczepionek. Podkreślała wtedy, że nie ma pewności co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. "Nie zamierzam ulegać naciskom firm farmaceutycznych i opozycji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów" - mówiła Kopacz.

"Śledziła rozwój wydarzeń w gabinecie ciemnym od dymu. Na pasku nowa informacja o diagnozie, więc brała za słuchawkę. Uff, ulga, pacjent jest w stanie stabilnym. Albo grypa nie była bezpośrednią przyczyną jego zgonu" - pisała "Polityka" w artykule poświęconym Kopacz.

W grudniu 2009 r. ówczesny rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski złożył do prokuratury zawiadomienie w sprawie braku w Polsce dostępu do szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1. Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia postępowania.

W czerwcu 2010 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, w której uznało ogłoszenie przez WHO pandemii A/H1N1 za nieuzasadnione. Działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), agencji UE i rządów poszczególnych państw podjęte w związku z pandemią "doprowadziły do marnotrawstwa ogromnych sum publicznych pieniędzy" - konkludowała Rada Europy.

Podczas pandemii Kopacz zaostrzyła rygory dotyczące zgłaszania do służb sanitarnych przypadków zakażeń wirusem oraz hospitalizacji chorych w szpitalach zakaźnych. Prowadzona była także kampania informująca o zagrożeniu grypą oraz o tym, jak się jej ustrzec. "Zasady postępowania, jakie były przestrzegane w Polsce, dały bardzo wymierne efekty - zdecydowanie mniej zgonów niż w sezonowej epidemii i łagodniejszy przebieg choroby" - podkreślała.

Współpracownicy z resortu zdrowia mówią o Kopacz, że jest "ministrem-pracoholiczką"

Jako minister zdrowia nie zrealizowała obietnic dotyczących podziału Narodowego Funduszu Zdrowia na kilka konkurujących funduszy i dopuszczenia do nich innych instytucji ubezpieczeniowych, utworzenia systemu dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń dodatkowych. Nie doprowadziła też do refundacji ze środków publicznych zapłodnienia in vitro, mimo iż zapewniała, że jest gotowa do refundacji zapłodnień in vitro ze środków publicznych, jeśli "będzie miała stosowny akt prawny".

Współpracownicy z resortu zdrowia mówią o niej, że jest "ministrem-pracoholiczką" - pisały media.

"Stanowcza, charakterna, czasem histeryczna kobita. Czuła, że może sobie pozwolić na więcej w stosunku do Tuska, i z tego korzystała. Nieraz byłem świadkiem, jak wpadała w furię. I jeśli widziałem Donalda naprawdę wyprowadzonego z równowagi, to właśnie przez nią. Ale wszystko uchodziło jej na sucho. Bo też Ewa Kopacz jest strasznie lojalna wobec premiera" - pisał o niej Janusz Palikot w książce "Kulisy Platformy".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński komentując zapowiedź powołania Kopacz na stanowisko marszałka Sejmu powiedział, że ten "awans będzie po prostu kpiną ze społeczeństwa, kpiną z chorych". "Była fatalnym ministrem zdrowia" - podkreślił Kaczyński.

Jak posłanka Kopacz walczyła o godne traktowanie strajkujących lekarzy i pielęgniarek

Kopacz urodziła się w 1956 w Skaryszewie. Jest Absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada specjalizację pierwszego stopnia z pediatrii i specjalizację z medycyny rodzinnej. Do 2001 r. kierowała Zakładem Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu.

W latach 1998-2001 była radną Sejmiku Mazowieckiego. Od 2001 r. należy do Platformy Obywatelskiej; była posłanką w IV i V i VI kadencji Sejmu. W ostatnich wyborach parlamentarnych, startując z listy Platformy, po raz kolejny uzyskała mandat. Od 2006 r. do 2008 r. pełniła obowiązki przewodniczącej mazowieckich struktur Platformy Obywatelskiej.

Jak posłanka Kopacz walczyła o godne traktowanie strajkujących lekarzy i pielęgniarek. Przychodziła do "białego miasteczka", które w czerwcu-lipcu 2007 r. przed kancelarią premiera zorganizowały pielęgniarki; zwołała posiedzenie komisji zdrowia poświęcone strajkującym.

Kopacz jest rozwiedziona, ma córkę. Jak sama mówi, jej największą zaletą jest dyskrecja, a wadą - gadatliwość. Lubi szybką jazdę samochodem, interesuje się medycyną sądową (jako młody lekarz współpracowała z milicją przy ustalaniu przyczyn zgonów).

Opowiadała dziennikarzom obrazowo, jak sobie radzi ze stresem. A więc: że "wrzuca wszystkie ciuchy do wanny, staje nad tym praniem, trze z całej siły i płacze".

Zapytaj o licencje

Sondaże

Ordynacja

Kandydaci

Zapisz się na bezpłatny newsletter