statystyki

PKW: sześć komitetów może zarejestrować listy w całym kraju (NIEWIDOCZNY)

skomentuj

Sześć komitetów - PO, PiS, SLD, PSL, PJN, Ruch Poparcia Palikota - może zarejestrować listy we wszystkich okręgach wyborczych - poinformował w środę po południu sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

Publikacja: 31 sierpnia 2011, 14:28 Aktualizacja: 31 sierpnia 2011, 20:45

O północy z wtorku na środę minął termin zgłaszania do okręgowych komisji wyborczych list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Prawo to miały tylko te komitety, które zostały zarejestrowane wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą.

269 list kandydatów na posłów

Jak powiedział dziennikarzom Czaplicki, "według stanu na godz. 12.00 okręgowe komisje zarejestrowały 269 list kandydatów na posłów, 64 listy pozostają w badaniu, a 13 list zostało odrzuconych".

Jak dotąd, listy kandydatów do Sejmu zarejestrowały w ponad połowie okręgów: PO - listy w 38 okręgach; PJN - w 34; PSL - w 34; PiS - w 34; SLD - w 32, a Ruch Poparcia Palikota - w 32. Polska Partia Pracy - Sierpień'80 zarejestrowała 26 list, ale w jednym okręgu w ogóle nie zgłosiła list. Daje to tym komitetom prawo automatycznej rejestracji w pozostałych okręgach.

Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego do północy zarejestrowała listy w 19 okręgach, więc - jak podkreślił Czaplicki - "nie mogła otrzymać zaświadczenia PKW o zarejestrowaniu list w co najmniej połowie okręgów, które uprawniałoby do zgłoszenia pozostałych list bez poparcia podpisami wyborców". "Komitet Prawicy RP zarejestrował 14 list, więc brakowało co najmniej 7 rejestracji" - dodał.

"6 komitetów może mieć zarejestrowane listy we wszystkich okręgach wyborczych" - powiedział Czaplicki. Jak zaznaczył, "duże komitety wyborcze mają swoje listy w badaniu i generalnie zgłosiły listy w każdym okręgu wyborczym".

524 kandydatów na senatorów

"Ogółem zarejestrowano 524 kandydatów na senatorów, więc średnio w każdym okręgu wyborczym wypada 5 kandydatów, choć do końca tak nie jest. Jeszcze ponad 200 zgłoszeń jest w badaniu" - mówił sekretarz PKW.

We wcześniejszej rozmowie z PAP Czaplicki podkreślił, że procedura rejestracji list kandydatów jeszcze się nie zakończyła. "Ta procedura dalej biegnie i potrwa minimum około tygodnia" - powiedział Czaplicki. Jak poinformował, do wtorku do godz. 24 okręgowe komisje zarejestrowały 258 list kandydatów na posłów, 75 list czekało na rozpatrzenie, a w stosunku do 10 list okręgowe komisje wezwały komitety do usunięcia wad w zgłoszeniach.

"Jeżeli chodzi o kandydatów do Senatu, to do północy było zarejestrowanych 380 kandydatów, a 129 czekało jeszcze na rozpoznanie" - powiedział sekretarz PKW.

Dodał, że pełne dane o zarejestrowanych listach i kandydatach na posłów i senatorów będą zamieszczone na stronie PKW w momencie, gdy okręgowe komisje zakończą całą procedurę badania zgłoszeń.

Listy do Sejmu zarejestrowały również: Komitet Wyborczy Nasz Dom Polska-Samoobrona Andrzeja Leppera (4 listy do Sejmu, 2 kandydatów do Senatu), a także Komitet Wyborczy Mniejszość Niemiecka (jedna lista w okręgu opolskim i dwóch kandydatów na senatorów).

Jeśli chodzi o Senat, zarejestrowano kandydatury m.in. b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza (startuje w Białymstoku); b. posła PO Roberta Węgrzyna (Opole); szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmunda Klicha (Kalisz); reżysera i b. posła PO Kazimierza Kutza (Katowice); prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów); b. szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego (Wałbrzych).

Swe kandydatury zarejestrowały ponadto: obecna posłanka SdPl Izabella Sierakowska (Lublin); żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceszefa klubu PO Grzegorza Dolniaka, Barbara Dolniak (Sosnowiec).

Jak dotąd, 22 kandydatów na senatorów zarejestrował Komitety Wyborczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Według informacji zamieszczonych na stronach internetowych PKW, do środowego popołudnia brakowało potwierdzenia rejestracji posła niezrz. Andrzeja Celińskiego, b. wiceszefa MON Romualda Szeremietiewa oraz obecnego senatora Tadeusza Skorupy.

Zapytaj o licencje

Sondaże

Ordynacja

Kandydaci

Zapisz się na bezpłatny newsletter