statystyki

W Pomorskiem zarejestrowano 21 kandydatów na senatorów

skomentuj

25 kandydatów na senatorów zarejestrowano w dwóch okręgowych komisjach wyborczych obejmujących swoim zasięgiem województwo pomorskie - wynika z informacji zamieszczonych na stronie PKW.

Publikacja: 31 sierpnia 2011, 11:07 Aktualizacja: 31 sierpnia 2011, 15:37

OKW w Gdańsku zarejestrowała w trzech okręgach jedenastu kandydatów na senatorów. W każdym z okręgów do zdobycia jest jeden mandat.

Z kolei komisja w Gdyni zarejestrowała w trzech okręgach, w których można zdobyć po jednym mandacie, czternastu kandydatów do Senatu.

O mandat senatorski w okręgu 65, obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot, ubiegać się będą marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), zgłoszony przez PiS sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Gwiazda, b. szef SLD na Pomorzu Jarosław Szczukowski oraz Wojciech Podjacki - działacz lokalnego ugrupowania Liga Obrony Suwerenności.

W okręgu 66 (powiaty: gdański, starogardzki i tczewski) zarejestrowano aktualnego senatora PO Andrzeja Grzyba, Bogdana Lisa - członka Stronnictwa Demokratycznego, który został wystawiony przez Komitet Wyboczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu oraz b. kandydata na prezydenta Gdańska Dariusza Adamowicza, zgłoszonego przez PSL.

O mandat w okręgu 67 (powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski) powalczą należąca do SLD b. wiceminister skarbu i gospodarki, a obecnie radna sejmiku pomorskiego Małgorzata Ostrowska, wystawiony przez PO b. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj, wystawiony przez PSL Waldemar Lamkowski oraz rekomendowany przez PiS Mirosław Górski.

Wśród kandydatów na senatora w okręgu 64 można spodziewać się rejestracji jeszcze jednego kandydata - Krzysztof Kleina

W okręgu 62 obejmującym powiaty: lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk o jeden mandat walczyć będą: Hubert Boba wystawiony przez SLD, Andrzej Stepnowski zgłoszony przez PiS, Roman Włoszyn zgłoszony przez PJN oraz Kazimierz Kleina - senator PO.

Z kolei o mandat w okręgu 63 (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski) o mandat ubiegać się będą Joanna Gierszewska z PJN, Remigiusz Łoś z SLD, Zbigniew Talewski wystawiony przez Komitet Wyborczy Wyborców Dla Pomorza... Dla Polski, Dariusz Wasielewski - b. prezes Radia Gdańsk rekomendowany przez PiS oraz obecny wojewoda pomorski Roman Zaborowski z PO.

W okręgu 64 obejmującym powiat pucki i miasto Gdynię SLD wystawiło Tomasza Bojar-Fijałkowskiego, PiS - Krzysztofa Kołowrockiego, PO - senatora Edmunda Wittbrodta. O mandat będą się tutaj ubiegać także Jacek Markowski wystawiony przez jego własny komitet oraz znany trójmiejski adwokat, sędzia Trybunału Stanu, Roman Nowosielski zgłoszony przez Komitet Wyboczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Jak poinformowała PAP Marlena Brygiert oddelegowana do gdyńskiej OKW z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku, wśród kandydatów na senatora w okręgu 64 można spodziewać się rejestracji jeszcze jednego kandydata - Krzysztof Kleina wystawionego przez Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke. "W oświadczeniu tego kandydata natrafiliśmy na błąd. Jeśli błąd ten zostanie usunięty w ciągu trzech dni, kandydat zostanie zarejestrowany" - powiedziała Brygiert.

Zapytaj o licencje

Sondaże

Ordynacja

Kandydaci

Zapisz się na bezpłatny newsletter