statystyki

10 komitetów zarejestrowanych w wyborach do Sejmu w województwie podlaskim

skomentuj

31.08. Białystok (PAP) - 10 komitetów wyborczych zarejestrowało swoich kandydatów w wyborach do Sejmu w województwie podlaskim. O 14 mandatów ubiegać się będzie 260 kandydatów.

Publikacja: 31 sierpnia 2011, 10:15 Aktualizacja: 31 sierpnia 2011, 10:27

Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku zarejestrowała komitety: PO, PiS, SLD, PSL, PJN, Polska Partia Pracy - Sierpień 80, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, Nasz Dom Polska Samoobrona Andrzeja Leppera, Ruch Palikota, Komitet Wyborczy Prawica.

PO, PiS, SLD, PSL, Ruch Palikota i Samoobrona zarejestrowały pełne listy kandydatów, czyli po 28 osób. PJN zgłosiło 27 kandydatów, PPS-Sierpień 80 - 20 osób, Nowa Prawica Korwina-Mikke 22 osoby, KW Prawica - 23 kandydatów - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.

O ponowny wybór ubiega się wszystkich piętnastu posłów obecnej kadencji (w tej kadencji Podlaskie miało o jednego posła więcej, niż w nowej kadencji parlamentu). To czternaście osób, które uzyskały mandaty w wyborach w 2007 roku oraz Krzysztof Tołwiński (PiS), który objął mandat po wicemarszałku Sejmu Krzysztofie Putrze, po jego tragicznej śmierci w katastrofie pod Smoleńskiem.

Liderem listy PO jest prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wcześniej poseł Parlamentu Europejskiego. Znaleźli się tam również, m.in. posłowie Damian Raczkowski, Robert Tyszkiewicz, Józef Klim, Leszek Cieślik i Jacek Żalek. Na liście jest też m.in. Aleksander Sosna, zastępca prezydenta Białegostoku i społeczny doradca prezydenta Komorowskiego ds. prawosławia i mniejszości białoruskiej.

PiS również stawia na obecnych siedmiu posłów tej partii. Jedynką na liście jest Krzysztof Jurgiel, za nim miejsce ma Jarosław Zieliński. Trzecie miejsce ma były marszałek województwa, w ostatnich wyborach samorządowych kandydat partii na prezydenta Białegostoku Dariusz Piontkowski. Na liście są również posłowie: Mariusz Kamiński, Jacek Bogucki, Lech Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski.

Liderami listy SLD są dwaj posłowie partii: Jarosław Matwiejuk (nie należy do partii) oraz Eugeniusz Czykwin. Również listę PSL otwiera poseł, Jan Kamiński, jedyny parlamentarzysta ludowców w regionie.

Jedynką PJN jest Karol Tylenda, w przeszłości samorządowiec w sejmiku i członek władz województwa podlaskiego. Na tej liście zainteresowanie mediów wzbudza też doradca rolny z okolic Czyżewa Jarosław Kaczyński - z powodu zbieżności imienia i nazwiska z prezesem PiS.


Zapytaj o licencje

Sondaże

Ordynacja

Kandydaci

Zapisz się na bezpłatny newsletter