statystyki

W Poznaniu zarejestrowano sześciu kandydatów do Senatu

skomentuj

Sześciu kandydatów na senatorów zarejestrowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Poznaniu - podała w środę dyrektor poznańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Maria Trela. Kandydaci będą wybierani w dwóch okręgach obejmujących Poznań i powiat poznański.

Publikacja: 31 sierpnia 2011, 08:14 Aktualizacja: 31 sierpnia 2011, 09:37

W Poznaniu o mandat senatora ubiegać się będą: senator Jadwiga Rotnicka (PO), były prokurator Andrzej Jóźwiak (SLD) i biochemik Wojciech Rypniewski (PiS). W okręgu obejmującym powiat poznański zarejestrowany został wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski (PO), prawnik Błażej Wróblewski (PiS) i kandydat niezależny Piotr Batura (KWW "Nasz Powiat" Piotr Batura).

Według danych PKW, w wyborach do senatu w Wielkopolsce w dziewięciu okręgach o dziewięć mandatów walczyć będzie 45 kandydatów.

O miejsca w Senacie jako kandydaci Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce ubiegać się będą senatorowie Piotr Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski i Mieczysław Augustyn, poseł Witold Sitarz, oraz radni wielkopolskiego sejmiku wojewódzkiego Rafał Żelanowski i Marian Poślednik. Z list PO wystartuje też poseł Jan Filip Libicki, wcześniej należący do PiS i PJN.

Kandydatami PiS są były senator Janusz Kubiak, wicestarosta obornicki Andrzej Okpisz, była senator Margareta Budner, była poseł Elżbieta Barys, były starosta średzki Piotr Piekarski, były kandydat na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Bartosz Ziółkowski i kaliski senator Piotr Kaleta.

Kandydatami SLD są farmaceuta Krzysztof Szelc, lekarz Tomasz Gostomczyk, radny sejmiku Maciej Wiśniewski, były prezydent Konina Kazimierz Pałasz, gnieźnieński samorządowiec Zdzisław Kujawa, były prezydent Piły Zbigniew Kosmatka i radny sejmiku Zbigniew Ajchler.

O mandat senatora z poparciem PSL ubiegać się będą: starosta złotowski Ryszard Goławski, rektor poznańskiej AWF prof. Jerzy Smorawiński, były starosta rawicki Zdzisław Maćkowiak, wójt gminy Jaraczewo Dariusz Strugała, dziennikarki Andżelika Możdżanowska i Dorota Gapska, oraz były starosta śremski Teodor Stępa.

W Wielkopolsce do Senatu wystartują też kandydaci popierani przez KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke, KW Polska Partia Pracy - Sierpień 80 i KWW Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

W Pile ze startu w wyborach zrezygnował dotychczasowy pilski senator Henryk Stokłosa. Był już wielokrotnie senatorem z tego okręgu. W 1989 roku uzyskał mandat w Senacie pierwszej kadencji, gdzie był jedynym senatorem bez poparcia Solidarności. Następnie startował z powodzeniem w wyborach w 1991, 1993, 1997 i 2001 roku.

Z okręgu obejmującego m.in. Leszno wystartuje jako kandydat niezależny Edmund Klich, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i były polski akredytowany przy rosyjskiej komisji MAK, wyjaśniającej katastrofę smoleńską.


Zapytaj o licencje

Sondaże

Ordynacja

Kandydaci

Zapisz się na bezpłatny newsletter