Rozlewnia „Ludwika” i pastwisko w mieście. Poznaj Warszawę wczoraj i dziś

Ile twarzy ma Warszawa? Historyczną i nowoczesną, biznesową i kulturalną, kojarzoną z rozwojem i tę, na której widać socmodernistyczne rysy. Modernizacyjny rozmach uczynił z Warszawy najnowocześniejsze miasto w kraju i centrum biznesowo-kulturalne. To tu powstały pierwsze ruchome schody w Polsce, oddano do użytku pierwszy klimatyzowany budynek z automatycznie otwieranymi drzwiami, a na dworcu, w latach 70., stworzono strefę VIP. Co jeszcze skrywają warszawskie budynki i historia miasta? Które warszawskie pastwisko stało się najsłynniejsze? Oto kilka warszawskich miejsc na mapie miasta wczoraj i dziś oraz ciekawostki z nimi związane.

Domy_Towarowe_Centrum

żródło: Materiały Prasowe

Wczoraj: Domy Towarowe Centrum

Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce zaczęła się odradzać gospodarka wolnorynkowa. W latach 1945-1948 komuniści przystąpili do przekształcenia gospodarki w całkowicie scentralizowaną. Działania te rozpoczęto od przejmowania majątków, fabryk, a później zajęto się handlem.

29 listopada 1947 roku ukazało się Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu o utworzeniu przedsiębiorstwa „Powszechne Domy Towarowe – przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione” z siedzibą w Warszawie. Przedsiębiorstwo podlegało pod Ministra Przemysłu i Handlu i przedmiotem jego działalności było prowadzenie handlu detalicznego w domach towarowych i filiach

Na zdj. widok z Pałacu Kultury i Nauki. Widoczna ul. Marszałkowska, Domy Towarowe „Centrum” i ul. Kniewskiego (ob. Złota), rok 1971. Autor: Rutowska Grażyna. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. www.nac.gov.pl.

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!