W Polsce coraz popularniejsze stają się krótkie, kilkudniowe wyjazdy. W tym roku takim wypadom sprzyja długi weekend majowy. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, by wypoczywać pięć. Według analiz biur podróży najpopularniejsze kierunki to Kraków, Warszawa, Wrocław i Gdańsk. Zwiększyła się również liczba rezerwacji w górach i nad morzem.

Analizy rezerwacji hotelowych potwierdziły, że w 2012 roku liczba zarezerwowanych miejsc w ośrodkach na terenie kraju wzrosła o 10% w stosunku do 2011 roku. W czołówce znalazły się wyżej wymienione stolice regionów, choć wyjechało tam mniej osób niż w roku poprzednim. Spadek zainteresowania można było zauważyć, obserwując obłożenie hoteli, które zmalało o 7%. O 15% natomiast zwiększyła się liczba rezerwacji w Szklarskiej Porębie i Sopocie. Więcej turystów odwiedziło również inne górskie i nadmorskie miejscowości.

„W okresie długiego weekendu majowego zawsze odnotowujemy większy ruch turystyczny w regionie – potwierdza Wiesław Dzierzba, Dyrektor Wydział Promocji Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Co roku przyjeżdża do nas wielu turystów z Wielkopolski, Śląska i Dolnego Śląska. Często gościmy też Niemców i Rosjan. Przyjezdnych kuszą też ciekawe trasy turystyczne i bogata baza noclegowa. Goście znajdą tu obiekty o bardzo różnym standardzie - od schronisk młodzieżowych po luksusowe apartamenty”.

Na wybór miejsca wypoczynku wpływają też walory krajobrazowe miejsca i infrastruktura – jakość dróg, ścieżek dla pieszych i szlaków rowerowych. „Niewątpliwą zaletą naszego regionu są bardzo ciekawe trasy turystyczne – dla spacerowiczów i rowerzystów – można odwiedzić np. Zamek Chojnik, do którego prowadzą szlaki o różnych stopniach trudności. Warto wybrać się też Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym „Dolina Bobru” (ER6), przebiegającym m.in. przez Janowice Wielkie, Jelenią Górę czy Jeżów Sudecki” – dodaje Wiesław Dzierzba.

Cisza, spokój i… inne atrakcje

Osoby, które poszukują ciszy i spokoju powinny zdecydować się na pobyt w jednej z mniejszych gmin regionu. Turyści znajdą tu wiele gospodarstw agroturystycznych, które w cenie pobytu oferują np. jazdę konną, przejażdżki bryczką czy możliwość przebywania ze zwierzętami gospodarskimi. Szczegółowe informacje na temat bazy noclegowej i atrakcji regionu można znaleźć na stronie visitkarkonosze.com.

Polacy, decydując się na wyjazd, często analizują również dodatkowe atrakcje, dostępne w okolicy. Sprawdzają ofertę imprez plenerowych, festiwali, koncertów czy możliwości uprawiania sportów. „Turyści, którzy przyjadą na długi weekend w Karkonosze będą mogli wybierać spośród wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych. Fanom muzyki klasycznej do gustu przypadną koncerty organizowane w okolicznych pałacach Kotliny Jeleniogórskiej, z kolei wielbicieli sceny kabaretowej ucieszy występ kabaretów Chyba i Ciach. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano Majowy Zawrót Głowy, czyli cykl plenerowych imprez dla całej rodziny i wiele innych atrakcji” – dodaje Wiesław Dzierzba.
Wyjazd na majówkę stał się już niemal naszym sportem narodowym. Wyjątkowo długi weekend to doskonała okazja na wycieczkę w piękne polskie góry lub wypad do jednego z sąsiednich krajów. Warto skorzystać z takiej możliwości i już zacząć pakowanie plecaków.