W portugalskim mieście Alqueva, w pobliżu wschodniej granicy z Hiszpanią, powstaje hotel budowany z ziemi. Zarówno ściany, jak i dach luksusowego obiektu, bazować będą na sprasowanej w bloczkach glebie.

Ściany nowego hotelu posiadać mają grubość 60 cm i w znikomym tylko stopniu składać się z betonu. Dominować ma ziemia. Sprasowana gleba z dodatkiem drobnych krzewów oraz trawy znajdzie się również na dachu obiektu.

Inwestor rozpoczął już pierwsze prace budowlane przy Herdade de Roncao d'el-Rei. W nowej placówce hotelowej znajdzie się 80 pokojów, z okien których goście podziwiać będą mogli rozlewisko wodne przy tamie Alqueva.

"Mamy nadzieję, że turystów przyciągać tu będą nie tylko funkcjonalne i ekologiczne rozwiązania architektoniczne czy przepiękny krajobraz, ale także historyczne dziedzictwo tego regionu. Nowy hotel powstanie bowiem w pobliżu obiektu wybudowanego niegdyś przez portugalskiego króla Carlosa" - poinformował przedstawiciel inwestora.

W sąsiedztwie nowego hotelu w Alqueva zlokalizowane będzie pole golfowe oraz sad owocowy. Dominującymi w nich gatunkami będą cytrusy, głównie drzewa pomarańczowe i cytrynowe.

Do odwiedzenia hotelu zachęcać ma również ekologiczna produkcja prowadzona na jego terenie. Nieopodal obiektu hodowane będą aromatyczne zioła, z których wytwarzane będą mydła, szampony oraz perfumy. Artykuły te będą stanowiły wyposażenie pokojowych toalet hotelu Herdade de Roncao d'el-Rei w Alquevie.