10 rzeczy, które musisz zabrać na wycieczkę w góry

Polskie góry niezależnie od ich wysokości nad poziomem morza to jeden z najbardziej popularnych celów majówkowiczów. Jednak wycieczki nawet po tych najniższych wzniesieniach bez odpowiedniego ekwipunku mogą skończyć się nieprzyjemnie, a nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Dowiedz się, jakie rzeczy powinny znajdować się na wyposażeniu każdego górskiego turysty.

 • <strong>Wygodne buty</strong>
<br><br>
To nie tylko legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie. Odpowiednie górskie obuwie spowoduje, że twoja wycieczka nie zamieni się w drogę krzyżową. Przy wyborze modelu butów zwróć uwagę na twardość podeszwy oraz wysokość cholewek. Pamiętaj, nie zabieraj nieużywanych wcześniej butów na całodzienną wycieczkę – odciski gwarantowane!
 • <strong>Plecak trekkingowy</strong>
<br><br>
Pamiętaj, by nie był za duży. Im więcej wolnego miejsca tym więcej chcemy wrzucić sobie na plecy. Przy wyborze plecaka zwróć uwagę, czy posiada on tzw. pas biodrowy. Jego zapięcie pozwoli odciążyć twoje ramiona.
 • <strong>Krem z filtrem</strong>
<br><br>
Przed wyjściem z góry nasmaruj odsłonięte części ciała kremem z filtrem. Nawet przy niskich temperaturach jesteśmy narażeni na intensywne działanie promieni słonecznych.
 • <strong>Woda</strong>
<br><br>
To absolutna podstawa. Górskie spacery przy wysokich temperaturach przyspieszają nasz metabolizm i wzmagają pragnienie, co grozi łatwym odwodnieniem. Warto zatem zawsze zabrać więcej wody niż zużywamy jej na co dzień.
 • <strong>Czekolada</strong>
<br><br>
Zmęczenie wędrówką najlepiej zregenerują słodycze. Czekolada na szczycie góry będzie smakować wyjątkowo.
 • <strong>Czołówka</strong>
<br><br>
Nawet szczegółowo zorganizowana górska wycieczka może nie potoczyć się zgodnie z planem. Gdy na szlaku zastanie nas noc, mała latarka zakładana na głowę okaże się niezastąpiona
 • <strong>Apteczka</strong>
<br><br>
Zabierz ze sobą tylko podstawowe leki przeciwbólowe, bandaż elastyczny oraz klika plastrów na ewentualne otarcia.
 • <strong>Kurtka</strong>
<br><br>
Większość kurtek outdoorowych wyposażonych jest w specjalne „oddychające” membrany. Chronią one przed deszczem oraz wiatrem jednocześnie zapewniając odprowadzenie ciepłego powietrza, które generuje nasze ciało. Pod kurtki z membraną nie zakładaj bawełnianej odzieży, która wchłaniać będzie pot. 
<br><br>
Przy wyborze kurtki, zwróć uwagę na to by była ona lekka i nie zajmowała zbyt wiele miejsca w plecaku. Pamiętaj, że żadna kurtka nie ochroni cię w 100 proc. od deszczu. Po kilku godzinach w trudnych warunkach atmosferycznych nawet te najlepsze i najdroższe będą przemakać.
 • <strong>Mapa</strong>
<br><br>
Wybierz taką, na której oznaczone będą wszystkie szlaki na interesującym terenie oraz czas przejścia danych odcinków. Pamiętaj, że kluczem do udanej górskiej wycieczki będzie twój zdrowy rozsądek. Nie wybieraj trasy, której nie jesteś w stanie pokonać.
 • <strong>Czapka</strong>
<br><br>
Nawet w lecie w górach pogoda zmieniać się jak w kalejdoskopie. Pamiętajmy by odpowiednie nakrycie głowy zawsze znajdowało się w naszym plecaku. Czapka również ochroni nas przed słońcem.
statystyki

Komentarze (8)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!