Śladami przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny

Ponad tysiąc lat po przyjęciu Chrześcijaństwa pogańskie korzenie wciąż interesują Polaków. Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie miejsc i zabytków związanych z przedchrześcijańskim dziedzictwem Słowiańszczyzny.

  • Znajdująca się obecnie administracyjnie w niemczech Arkona to przylądek, na którym znajdował się jeden z najważniejszych słowiańskich grodów, którego mieszkańcy wyznawali rodzimą religię na długo po schrystianizowaniu Polski, do 1136 roku, kiedy został splądrowany przez Duńczyków. Tutaj znajdował się główny ośrodek kultowy Świętowita, o którym przypomina współczesny posąg.
  • Legendy na temat Kruszwicy mówią m. in. o Popielu i Piaście Kołodzieju. Historia pamięta o plemionach Goplan i Polan. Tędy przebiegały także Szlak Bursztynowy oraz szlak łączący Ruś z Gnieznem i Poznaniem. Jednym z ciekawszych słowiańskich zabytków jest kamień z zachowaną kultową podwójną swastyką, bo wprowadzeniu chrześcijaństwa wmurowany na ścianie kolegiaty z XII w. w Kruszwicy
  • Monumentalna Ślęża pod Wrocławiem była ważnym miejscem obrządku religijnego Celtów, a potem Słowian. Do dziś zachowały się na niej liczne posągi, a wiele grup neopogańskich organizuje swoje obrzędy właśnie tu.
  • Woliln to wyspa w Zatoce Pomorskiej. Tu krzyżowały się historie plemion gockich i słowiańskich. Plemię Wolinian w IX wieku posiadało 70 grodów, a państwo obejmowało ponad 1000 km kwadratowych, będąc jednym z najpotężniejszych ośrodków słowiańskich. W XX wieku archeolodzy odkryli tutaj cztery wielotwarzowe figury przedstawiające prawdopodobnie Świętowita.
  • Groß Raden (pol. hist. Radzim lub Radomin)  znajdujący się obecnie w Niemczech był grodem należacym do słowiańskich Warnów. Odkryty został przez niemieckiego profesora w latach 70. Obecnie znajduje się tam spektakularna rekonstrukcja miasta. Niektórzy przypuszczają, że gród mógł być nawet sławną Radogoszczą opisaną przez kronikarzy.
  • Pamięć o pogańskim kulcie na Łysej Górze przetrwała w legendach o sabatach czarownic. W rzeczywistości był to średniowieczny ośrodek kultu słowiańskiego, po którym został m. in. wał kultowy. Według Jana Długosza na szczycie znajdowała się świątynia.
  • Gniezno z lekcji historii pamiętamy jako miejsce Chrztu Polski, ale czasy praktykowanych tam kultów są znacznie starsze. Na Wzgórzu Lecha, gdzie obecnie stoi katedra od VIII wieku istniała osada, na której stała świątynia pogańska.
  • Trzcinica Karpacka Troja Trzcinica znana jako Troja Północy, lub Karpacka Troja to dobrze znana archeologom wieś na Podkarpaciu. Tam znaleziono najstarsze w Polsce ufortyfikowane osady z początku epoki brązu, oraz wielkie grodzisko z wczesnego średniowiecza.Od 2011 roku działa tam skansen archeologiczny.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!