7 rad, kiedy kupować najtańsze bilety lotnicze

Skyscanner przeanalizował miliony lotów z ostatnich trzech lat, aby ustalić jaki czas jest najlepszy do kupna biletu w danym kierunku. Z jednej strony, istnieją ogólne zasady pozwalające na tańsze kupno biletu. Z drugiej, poszczególne kierunki rządzą się w tej kwestii dodatkowo swoimi prawami.

  • Polskim podróżnym zazwyczaj najbardziej opłaca się zrobić rezerwację na 7 tygodni przed terminem lotu. Już tylko przestrzegając tej zasady, można zaoszczędzić do 18% średniej ceny biletu na danej trasie. Poza tym, zdecydowanie najlepszym miesiącem na tanie latanie jest listopad - to wtedy ceny biletów są do 12% niższe od średniej rocznej ceny na danym kierunku. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy rezerwacja z dużym wyprzedzeniem lub, odwrotnie, polowanie na bilety last minute, zawsze przynosi oszczędność. Czekanie do ostatniej chwili z zakupem biletu jest ryzykowne - ceny mogą gwałtownie spaść, ale i wzrosnąć.
  • Przedział sezonu wakacyjnego przesuwa się w zależności od kierunki. Widać jednak wyraźnie, że sierpień jest absolutnie najgorszym momentem na podróżowanie, jeśli priorytetem jest dla nas oszczędność. Centy biletów w tym miesiącu osiągają wartość do 15% wyższą w stosunku do średniej rocznej. Zdecydowanie najlepszym miesiącem na podróże jest listopad oraz okres od stycznia do marca. Dobrze się składa, bo pogoda w Polsce jest wtedy wyjątkowo paskudna, a podróż może nieco poprawić samopoczucie.
  • Najtańsze lot do Londynu zarezerwujemy na listopad. Średnio za podróż w obie strony zapłacimy wówczas 338 zł. Bilety w takiej cenie kupimy na 7 tygodni przed podróżą.  W pozostałych miesiącach ceny połączeń są o 20 proc. wyższe
  • Do Bangkoku najtaniej polecimy w marcu. Za podróż w obie strony zapłacimy 2420 zł. Za tę cenę bilety zarezerwujemy na 17 tygodni przed odlotem. Bilety będą tańsze o 5 proc.
  • Najtańszą wycieczkę do Paryża zaplanujesz na listopad. Jeśli zarezerwujesz je na 12 tygodni przed odlotem za bilety w obie strony zapłacisz 466 zł. W pozostałe miesiące bilety będą droższe o 32 proc.
  • Do Rzymu najtaniej polecisz w lutym. Jeśli kupisz bilety 7 tygodni przed odlotem masz szansę zapłacić za nie 382 zł. To o 21 proc. taniej niż w pozostałe miesiące.
  • 1899 zł możesz zapłacić za bilety w obie strony do Nowego Jorku pod warunkiem, że rezerwacja przypadnie na luty i odbędzie się z 18-tygodniowym wyprzedzeniem. W pozostałe miesiące bilety będą droższe o 11 proc.
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!