Grecja - 10 największych atrakcji turystycznych

Serwis TripAdvisor zebrał opinię turystów z całego świata, którzy dokonali wyboru największych atrakcji turystycznych w Grecji. Zobaczcie, które greckie miasta i zabytki cieszą się największą popularnością wśród turystów, którzy odwiedzają słoneczną Grecję.

 • Grecja pełna jest niezwykłych antycznych zabytków i innych atrakcji turystycznych. Zobacz galerię 10 miejsc w Grecji, które cieszą się największym powodzeniem odwiedzających ten kraj turystów.
 • Największą atrakcją turystyczną Grecji jest Partenon - jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolu. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e. Świątynia zbudowana na planie peripterosu, stoi na stylobacie o wymiarach 69,51 x 30,86 m. Otacza ją kolumnada złożona z 46 kolumn (po 17 na dłuższych bokach i po 8 na krótszych) o 20 kanelurach. Pronaos i opistodomos poprzedza po 6 kolumn. Za pronaosem (przedsionkiem) znajduje się naos, w której na podium umieszczony był wysoki na 11 m posąg Ateny.
 • 2. miejsce: Akropol - to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 90 m (157 m n.p.m.). Był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Na akropolu stały m.in.: Partenon, Erechtejon, Świątynia Ateny oraz Propyleje.
 • 3. miejsce największych atrakcji turystycznych Grecji zajmują Meteory. Meteory to masyw skał z piaskowca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m.
Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie na linach. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.
 • 4. miejsce: Lindos – to greckie miasto leżące na wyspie Rodos. Oprócz pięknych plaż turystów na Lindos przyciągają również ruiny, antycznej, doryckiej świątyni, która została wzniesiona na cześć Ateny.
 • 5. miejsce: Epidauros - w Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa (Asklepiejon) w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina Maleatasa.
 • Na 6. miejscu uplasowały się Delfy - antyczne miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Istniało niewątpliwie już w epoce mykeńskiej, o czym świadczą liczne wykopaliska. Największym poważaniem cieszyły się Delfy w archaicznej Grecji, kiedy kapłani delficcy, przy pomocy swej wyroczni (w której zasiadała Pytia) kierowali całym niemal życiem Greków. Sława wyroczni wybiegała wtedy daleko za granicę Grecji.
 • 7. miejsce zajmuje Spinalonga – grecka wyspa położona niedaleko Krety. W 1579 roku Wenecjanie zbudowali na wyspie fortecę na miejscu starego akropolu co obecnie stanowi jedną z największych greckich atrakcji turystycznych.
 • 8. miejsce: Agora w Atenach - główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Agora mieściła się u podnóża stromego, skalistego wzgórza – Akropolu. Działały tu najważniejsze państwowe urzędy, kupcy oferowali swe towary, odbywały się uroczystości publiczne.
 • 9. miejsce zajmuje Hefajstejon – świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła, znajdująca się w dzielnicy Keramejkos ponad agorą u stóp Akropolu w Atenach.
Świątynia została zbudowana w porządku doryckim ok. 445 p.n.e.-425 p.n.e.
 • Na 10. miejscy znalazł się ruiny antycznego miasta Olimpia - w starożytności było to najsławniejsze miejsce kultu Zeusa. Pierwsze odnotowane igrzyska odbyły się w 776 p.n.e.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!