Chorwacja - perła Adriatyku

Zobaczcie galerię zdjęć z Chorwacji. Ten niewielki europejski kraj, każdego roku odwiedza coraz większa ilość turystów, którzy szukają idealnego miejsce do spędzenia niezapomnianych wakacji. A Chorwacja jest pełna urokliwych miejsc, które sprawią, że urlop będzie niezapomniany.

 • Turystyka w Chorwacji do 1990, kiedy to rozpadła się Jugosławia, przynosiła największą część dewizowych dochodów państwa. Skupiała się ona głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska i kąpieliska morskie. W Chorwacji można wyróżnić 3 główne ośrodki, do których zmierzają turyści. Pierwszy, a zarazem największy, to jest całe chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Dwa pozostałe są dużo mniejsze, ale też cieszą się dużym zainteresowaniem podróżnych. Są to stołeczne miasto Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Najmniej odwiedzanym regionem jest Slawonia.
Adriatyckie wybrzeże sprowadza wielu turystów głównie ze względu na błękitną, ciepłą wodę, słoneczną pogodę, piękne plaże i urozmaicony krajobraz. Cały ten obszar w przeszłości najpierw był pod panowaniem starożytnych Rzymian, a następnie od późnego średniowiecza aż końca XVIII w. pod wpływem Wenecjan. Zarówno jedni i drudzy pozostawili po sobie dużo zabytków, które także przyciągają wielu turystów. Każdego roku Chorwację odwiedza ponad 10 mln turystów.
 • Brač – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Powierzchnia 395,44 km²; długość wybrzeża 180,61 km[1]; ludność 14 tys. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokosci 5–12 km. Na wyspie znajdziemy najokazalszą drobnożwirową plażę na całym wybrzeżu wyspy - Zlatni Rat (Złoty Przylądek, Złoty Róg).
 • Hvar – górzysta wyspa położona u wybrzeży Chorwacji, rozciąga się pomiędzy Bracem i Korculą. Do tradycyjnych zajęć ludności należy rybołówstwo oraz uprawa winnej latorośli, oliwek, fig, a także lawendy i rozmarynu. Bardziej intratne źródło utrzymania to turystyka, którą też można nazwać „tradycyjną”, jako że rozwija się już od ponad 140 lat (pierwszą organizację turystyczną założono w 1868). W 2008 krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.
 • Split - miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.
Drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Składa się z 27 dzielnic. W Splicie turyści mogą zobaczyć takie atrakcje turystyczne takie jak m.in.:  pałac cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO , bramę pałacową Porta Aurea oraz oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII-XVII wieku.
 • Zadar - – miasto w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat - w 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś. Znajduje się tu bardzo interesujące Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z czasów starożytnych i średniowiecza. W chorwackich folderach turystycznych stawiane bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją. Miasto znane jest ze słynnego wiśniowego likieru Maraschino. Niedaleko przystani promowej w nadbrzeże wbudowane są organy, które wydają niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Dlatego odnosi się wrażenie, że ten dźwięk pochodzi z morza.
Najciekawsze zabytkiw Zadarze to: rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich, kościół przedromański św. Donata z IX w., romańska katedra św. Anastazji z przełomu XII w. i XIII w., kościół św. Marii z charakterystyczną dzwonnicą z 1105, kościół gotycki św. Tomy z XIV wieku.
 • Rovnij - miasto w Chorwacji na półwyspie Istria leżące nad Morzem Adriatyckim.
 • Pula - miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim. Pula jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii. Znajduje się w głębokiej zatoce, otoczona przez małe wyspy (Sv. Jerolim oraz Kozad). Miasto zajmuje 5165 ha. Jedną z największych atrakcji turystycznych Puli jest rzymski amfiteatr, który został Został zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza rzymskiego Wespazjana, mógł on pomieścić 23 tys. ludzi, a na jego terenie organizowane były walki Gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Obecnie jest on jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu.
 • Rabac - Miejscowość wypoczynkowa i centrum turystyczne leżące na wschodnim wybrzeżu Istrii.
 • Omis - miasto w Chorwacji, w komitacie splitsko-dalmatyńskim, 21 km od Splitu. Położone jest nad Adriatykiem przy ujściu rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Między XII a XIVw. znane siedlisko piratów dowodzonych przez książąt z rodu Kačić.
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Park narodowy wokół Jezior Plitwickich jest licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną, w miesiącach letnich przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie. Na teren Parku można wejść jednym z czterech przygotowanych wejść, przy których urządzone są obszerne parkingi i centra obsługi turystów. Zwiedzać Park można kilkunastu różnymi trasami, na których są odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz pociągami drogowymi. Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe – do 8 godzin wędrówki.
 • Wyspa klasztorna na jeziorze Jezera Visovac.
Ta maleńka wyspa jest położona w parku narodowym Krka. Mnisi przyjmują mężczyzn, którzy chcieli by się sprawdzić czy są odpowiedni do życia w kościele.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!