Wakacje 2020: Podkarpackie skarby, które warto zobaczyć

Dzika przyroda Bieszczad, pałace, dwory i zameczki, a także zabytkowe centrum Rzeszowa i Przemyśla to gotowy przepis na udany, letni wypoczynek w południowym zakątku Polski, zwanym Podkarpaciem. Oto miejsca, które warto zobaczyć:

Zamek w Łańcucie

żródło: ShutterStock

Zamek w Łańcucie

Okazały zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucieto dawna rezydencja magnacka z przepięknymi wnętrzami. Wielka Sień, Sala Balowa, Jadalnia Wielka, Sala Kolumnowa, Teatr Dworski, Galeria Rzeźb oraz Chińskie Pokoje swoim układem i wyposażeniem przenoszą zwiedzających w dawne wieki i życie wpływowych rodzin, które niegdyś współrządziły Rzeczpospolitą. Zachowane tu kolekcje dzieł sztuki oraz unikalne dekoracje teatralne i scenograficzne należą do najcenniejszych w Polsce. Wielka miłośniczka i kolekcjonerka sztuki, księżna Izabela Lubomirska (1736-1816), zapoczątkowała w łańcuckim zamku tradycje muzyczne, które kultywowane są do dziś (obok wielu koncertów i lekcji muzyki, odbywa się tu jeden z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki poważnej). Poza znakomitą kolekcją dzieł sztuki, księżna marszałkowa Izabela Lubomirska pozostawiła po sobie także okazałe, przyzamkowe ogrody (Ogród Włoski, Ogród Różany oraz Ogród Bylinowy).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!