Sztokholm, park Abisko, Göteborg. 7 miejsc w Szwecji, które warto zobaczyć

Park Narodowy Abisko, urokliwa Karlskrona, okazały Sztokholm oraz region Skania to tylko początek listy miejsc, które warto zobaczyć w Szwecji.

Katedra w Uppsali, Szwecja

żródło: ShutterStock

Katedra w Uppsali

Miejsce koronacji wielu królów i królowych Szwecji. Koronacje przeprowadzano tutaj od średniowiecza do końca XVII wieku. Katedra w Uppsali jest największą budowlą sakralną Skandynawii (118,7 metrów długości). W jednej z wież umieszczone są dwa dzwony pochodzące z Polski (zrabowane w 1703 roku podczas wojny północnej), jeden z nich jest aktualnie największym dzwonem kościelnym w Szwecji – tzw. Thornan. Ponad południowym portalem znajduje się największy witraż Szwecji – Okno Syna (szw. Sonens Fönster), o powierzchni 119 mkw.

Protestancka katedra w Uppsali (Uppsala domkyrka) zbudowana jest w stylu gotyckim. Architektura świątyni łączy formy nadbałtyckiego gotyku ceglanego i francuskiego gotyku katedralnego. Służy ona za kościół katedralny arcybiskupów Uppsali, kościół parafialny miejscowej parafii katedralnej, a także narodowe sanktuarium królestwa Szwecji (szw. rikshelgedom).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (23)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!