Najważniejsze podatkowe wyroki sądów i trybunałów w 2019: O tym muszą pamiętać pracodawcy

Liczba sporów sądowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak co roku w naszym podsumowaniu zwracamy uwagę na wyroki, które kształtują linie orzecznicze w sprawie sposobu opodatkowania różnego rodzaju zdarzeń, a także te, które zmieniają dotychczasowe – wydawałoby się, że utrwalone – podejście sądów. Liczymy na to, że przygotowany przez nas bilans roku będzie wskazówką dla podatników i pozwoli im rozliczyć się z fiskusem bez późniejszych negatywnych konsekwencji. Kładziemy nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki składów siedmioosobowych, a także standardowe wyroki NSA, oraz – i to istotne novum na tle poprzednich lat – orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

PIT podatki

żródło: ShutterStock

Podwyżka akcyzy bez vacatio legis

sygn. akt SK 16/17 Wyrok TK z 3 lipca 2019 r.

O CO TOCZYŁ SIĘ SPÓR

Chodziło o znowelizowaną 28 lipca 2005 r. ustawę o podatku akcyzowym. Nowelizacja weszła w życie tego samego dnia, w którym została ogłoszona w Dzienniku Ustaw (z 2005 r. nr 160, poz. 1341). Było to 24 sierpnia 2005 r. Wtedy Dzienniki Ustaw nie były publikowane w internecie, tylko na papierze. Brak jakiegokolwiek vacatio legis stał się powodem skargi do TK jednego z przedsiębiorców. Podkreślał on, że nowelizacja wprowadziła niekorzystne dla podatników zmiany. Wykluczała bowiem niższą stawkę podatku (60 zł od 1000 kg) dla ciężkich olejów opałowych, jeżeli przy ich sprzedaży użyto odmierzaczy paliw ciekłych. W takiej sytuacji – jak wynikało z nowelizacji – należało zastosować 30-krotnie wyższą stawkę akcyzy, w wysokości 1800 zł od 1000 kg (art. 65 ust. 1a pkt 2 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym; Dz.U. nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1346.).

ROZSTRZYGNIĘCIE

Wejście przepisów podwyższających stawkę akcyzy na ciężkie oleje opałowe z dniem ogłoszenia było niezgodne z konstytucją.

PODSUMOWANIE

Wyrok dotyczy nieobowiązujących już dziś przepisów, ale wskazuje na ważną kwestię – że zmiany w przepisach nie mogą zaskakiwać podatnika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!