Najważniejsze podatkowe wyroki sądów i trybunałów w 2019: O tym muszą pamiętać pracodawcy

Liczba sporów sądowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak co roku w naszym podsumowaniu zwracamy uwagę na wyroki, które kształtują linie orzecznicze w sprawie sposobu opodatkowania różnego rodzaju zdarzeń, a także te, które zmieniają dotychczasowe – wydawałoby się, że utrwalone – podejście sądów. Liczymy na to, że przygotowany przez nas bilans roku będzie wskazówką dla podatników i pozwoli im rozliczyć się z fiskusem bez późniejszych negatywnych konsekwencji. Kładziemy nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki składów siedmioosobowych, a także standardowe wyroki NSA, oraz – i to istotne novum na tle poprzednich lat – orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

kontrola, dokumenty, podatki2

żródło: ShutterStock

Podatek od wyjścia, czyli exit tax

sygn. C-581/17 Wyrok TSUE z 26 lutego 2019 r. w sprawie Wächtler

O CO TOCZYŁ SIĘ SPÓR

Sprawa dotyczyła niemieckiego exit taksu (podatku od niezrealizowanych zysków w związku z przenosinami podatnika do innego kraju), ale rozstrzygnięcie TSUE ma znaczenie również dla polskich przepisów o podatku od wyjścia, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Niemieckie regulacje pozwalają w określonych sytuacjach na odroczenie poboru exit taksu aż do momentu rzeczywistego zbycia majątku. Zgodnie z polskimi przepisami zasadniczo podatek trzeba zapłacić już 7 dni po wyprowadzce z Polski, choć można wnioskować o rozłożenie go na raty. Nie ma natomiast możliwości odroczenia zapłaty i to właśnie może być problemem. W sprawie, którą rozstrzygnął TSUE, było podobnie. Niemieckie przepisy nie pozwalają na odroczenie exit taksu w przypadku, gdy podatnik wyprowadza się do Szwajcarii. A o taki przypadek właśnie chodziło. Niemiecki przedsiębiorca mieszkał tuż przy niemiecko-szwajcarskiej granicy. Co więcej, w Szwajcarii był współwłaścicielem spółki kapitałowej (posiadał połowę udziałów). W końcu postanowił przenieść się do Szwajcarii na stałe. Niemiecki fiskus zażądał od niego zapłaty exit taksu od połowy posiadanych udziałów i to natychmiast. Przedsiębiorca argumentował, że nie ma środków na zapłatę podatku, bo nie sprzedał udziałów w spółce. Podkreślał, że opodatkowanie niezrealizowanych zysków ma go zniechęcić do przenosin do Szwajcarii. Spór sprowadzał się do tego, czy natychmiastowe opodatkowanie niezrealizowanych zysków narusza umowę między UE a Szwajcarią. Rozstrzygnięcie Trybunał orzekł, że natychmiastowy pobór exit taksu jest niezgodny z umową między Wspólnotą Europejską a jej państwami członkowskimi z jednej strony, a z drugiej z Konfederacją Szwajcarską, w sprawie swobodnego przepływu osób. Chodzi o umowę podpisaną w Luksemburgu 21 czerwca 1999 r. Zdaniem TSUE wymóg natychmiastowej zapłaty podatku w momencie przenosin do Szwajcarii narusza płynność finansową przedsiębiorcy, który ponadto znajdzie się w gorszej sytuacji, niż gdyby nadal prowadził działalność z Niemiec lub innego kraju UE lub EOG. Brak odroczenia poboru daniny (do momentu realizacji zysków z udziałów) jest więc nieproporcjonalnym utrudnieniem, które zniechęca do korzystania ze swobody przepływu kapitału. TSUE wskazał, że niemiecki fiskus mógłby zabezpieczyć swoje interesy w inny sposób, np. ustanawiając zabezpieczenie na majątku podatnika.

PODSUMOWANIE

Wyrok dotyczył niemieckiego przedsiębiorcy, który przeniósł się do Szwajcarii, ale zdaniem ekspertów wnioski z tego orzeczenia są bardzo istotne dla Polski ze względu na to, że u nas również fiskus może zażądać exit taksu niemal natychmiast, bez możliwości jego odroczenia. To zresztą nie pierwszy taki wyrok TSUE. Również we wcześniejszych orzeczeniach trybunał orzekał, że państwa członkowskie UE nie mogą wymagać exit taksu w momencie przenosin do innego kraju, bez możliwości odroczenia podatku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!