Weekend w Warszawie. Co warto zobaczyć?

Łazienki Królewskie, Stare Miasto i Zamek, pałac w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik oraz Pałac Kultury i Nauki to miejsca, które z pewnością warto zobaczyć zwiedzając stolicę Polski.

  • <strong>Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie</strong>
<br></br>
Barokowy pałac królewski wzniesiony ponad 300 lat temu dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Pomimo upływu czasu i wojen zachował swoją niezmienioną formę i walory artystyczne. Wspaniałe wnętrza z epoki kryją w sobie bogatą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i dalekowschodniej. W soboty i niedziele pałac jest otwarty dla zwiedzających od 9:30 do 18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00). Bilety można kupić także online (wilanow-palac.pl).
<br></br>
  • <strong>Zamek Królewski i Stare Miasto</strong>
<br></br>
Przy sprzyjającej pogodzie spacer (przejażdżka) Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i ulicami przybocznymi jest znakomitym wstępem, by podziwiając mijaną zabudowę, zatrzymać na dłużej uwagę na Zamku Królewskim, który pełni funkcje nie tylko reprezentacyjne, ale także muzealne. Podczas różnych wojen i konfliktów miejsce to było wielokrotnie grabione. 
<br></br>
Przed II wojną światową była tu rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Okupacja niemiecka doprowadziła ten ważny dla Polaków obiekt-symbol do niemal całkowitego zniszczenia. Po odbudowie Zamek wraz z przyległym Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
<br></br>
O wojennych i powojennych losach tego miejsca opowiada stała wystawa pod tytułem "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie". Czynna od wtorku do soboty w godzinach 10.00-16.00, w niedzielę od godz 11.00 do 16.00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem ekspozycji). Wstęp wolny.
<br></br>
  • <strong>Łazienki Królewskie</strong>
<br></br>
Pałac Na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara i Nowa Pomarańczarnia, Stara i Nowa Kordegarda, Ermitaż a do tego liczne inne zabytki architektury z bogatą historią oraz cztery unikatowe ogrody (Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński) tworzą łącznie znakomite otoczenie na świąteczny spacer.
<br></br>
W Pałacu na Wyspie do 5 maja można zobaczyć słynny obraz Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem". Dzieło pochodzi z kolekcji książąt Czartoryskich i jest to jeden z zaledwie trzech obrazów Rembrandta znajdujących się w Polsce. 
<br></br>
  • <strong>Pałac Kultury i Nauki</strong>
<br></br>
Popularny „Pekin" stał się już budynkiem-symbolem stolicy. Ponad 200-metrowy, okazały wysokościowiec ukończono w 1955 roku. Dziś we wnętrzach Pałacu swoje siedziby mają m.in. muzea, teatry oraz instytucje nauki. Obraduje tu także Rada miasta stołecznego Warszawy. 
<br></br>
Znajduje się tu także taras widokowy, który jest znakomitą okazją, by zobaczyć miasto z dużej wysokości. Taras czynny jest codziennie od 10.00 do 20.00. Ponadto w piątki i soboty działa także Taras Widokowy Nocą w godzinach 20.00-23.30.
<br></br>
  • <strong>Centrum Nauki Kopernik</strong>
<br></br>
Nigdy nie jest za późno, by doświadczyć (zobaczyć, dotknąć, usłyszeć) niesamowity świat spektakularnie zademonstrowanych praw fizyki czy po prostu pomajsterkować. Centrum oferuje atrakcje dla zwiedzających w każdym wieku: miniwarsztaty, pokazy, wystawy stałe, laboratoria i planetarium. O niedawna dostępna jest także wystawa czasowa „Zmierz się!", która pochodzi ze Szwajcarskiego Centrum Nauki Technorama. Jej eksponaty dotyczą mierzenia ludzkiego ciała (np. wysokość, refleks, głośność krzyku).
<br></br>
W okresie od 27 kwietnia do 5 maja Centrum otwarte jest w godz. 9.00-19.00. Bilety kupić można online na stronie kopernik.org.pl.
<br></br>
Na zdjęciu: Centrum Nauki Kopernik - Planetarium, fot. Alina Zienowicz / Wikimedia Commons / CC-BY
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!