Dżakarta, Kiszyniów i Charleroi. Oto najbrzydsze miasta świata – TOP 5

Smog, slumsy, sterty śmieci, a często także duża przestępczość i handel narkotykami - to codzienność najbrzydszych miast świata. Czy mimo wszystko warto je odwiedzić i jak przygotować się do ewentualnego wyjazdu? Miasta cieszące się wśród turystów złą sławą można znaleźć na każdym kontynencie. Eksperci portalu rankomat.pl wybrali 5 z nich i sprawdzili, ile turyści zapłacą za podróż, noclegi oraz ubezpieczenie.

 • <strong>1. Charleroi w Belgii</strong>
<br></br>
Kilka lat temu miasto Charleroi zostało nazwane przez stację BBC najbrzydszym miastem na świecie. Jest ono położone w południowej, francuskojęzycznej części Belgii w regionie Walonii. Dawniej było ośrodkiem przemysłowym pełnym kopalń węgla kamiennego i zakładów przemysłu ciężkiego. Kryzysu ekonomiczny sprawił, że wiele z nich upadło. Ponurą sławę przyniósł miastu także dom seryjnego mordercy Marca Dutrouxa, w którym torturował swoje ofiary.
<br></br>
Obecnie Charleroi świetnie kojarzą turyści korzystający z tanich linii lotniczych, ponieważ pełni funkcję portu obsługującego Brukselę oraz dogodnego punktu przesiadkowego. W przerwie pomiędzy lotami można np. skorzystać z usług największego w Europie tunelu aerodynamicznego przeznaczonego do skoków spadochronowych. Ceny biletów zaczynają się od 59 euro. Miłośnicy zwiedzania mogą natomiast wybrać się do jednego z czterech muzeów. Ciekawą atrakcją jest także miejski ratusz, posiadający aż 47 dzwonów. Co godzinę odgrywają one melodię piosenki „Land of Charleroi – to ciebie kocham najbardziej”
 • <strong>2. Sao Paulo w Ameryce Południowej</strong>
<br></br>
Miasto zamieszkiwane przez 21,3 mln osób, często nazywane jest miejską dżunglą. Jest tu wiele budynków mieszkalnych, biurowców, ulice są zatłoczone, a w powietrzu unosi się smog. Mimo tego wielu turystów zachwyca się unikalną atmosferą, gorącymi rytmami samby, czy modernistyczną architekturą przeplataną pięknem przyrody.
<br></br>
Symbolem Sao Paulo jest powstały w 1968 roku budynek, w którym mieści się słynne Muzeum Sztuki (we wtorki wstęp jest bezpłatny). Planują pobyt w mieście, warto sprawdzić kulturalny kalendarz imprez. Na przełomie roku odbywają się uliczne parady, dwa razy w roku organizowany jest Fashion Week, w lutym karnawał tysiąca barw, a w czerwcu parada LGBT. Na 15-17 listopada 2019 r. zaplanowano Grand Prix Formuły 1.
 • <strong>3. Dżakarta w Indonezji</strong>
<br></br>
Symbolem brzydoty Dżakarty jest rzeka Citarum, do której odpady wylewa co najmniej 600 fabryk. Trafia do niej także rtęć z lokalnych kopalni złota. Biedni mieszkańcy stolicy Indonezji zmuszeni są używać zanieczyszczonej wody do picia, mycia i prania. Miasto ma też jednak dobre strony.
<br></br>
Obecnie symbolem metropolii jest monumentalny pomnik Monas o wysokości 132 m, który znajduje się na Placu Merdeka. Obok niego zlokalizowane jest Muzeum Narodowe. Mieści się tu także największy w Azji południowo-wschodniej Meczet Istiqlal, który może pomieścić nawet 200 tys. wiernych. Stolica Indonezji bywa również określana mianem miasta, które nigdy nie śpi. Wieczorem w blasku milionów świateł, zabawa w klubach i barach trwa do białego rana.
 • <strong>4. Kalkuta w Indiach</strong>
<br></br>
W sercu miasta znajduje się nowoczesne centrum biznesowe, jednak w pozostałej części miasta ponad 1,5 mln mieszkańców żyje w slumsach. Według raportu ONZ są to warunki nie nadające się do życia. Mimo tego większość mieszkańców nie chce opuścić swoich domostw. W efekcie metropolia jest pełna leżących wszędzie śmieci, nieskanalizowanych ścieków i spalin. Na ulicach można spotkać tłumy pieszych, tragarzy, rowerzystów czy wozów ciągnących woły.
<br></br>
Jednak od lat Kalkuta przyciąga setki turystów z całego świata. Najczęściej wędrówkę po mieście rozpoczynają od mostu Howrah Bridge, który dziennie pokonuje kilkadziesiąt tysięcy osób. W jego pobliżu znajduje się Howrah Train Station – największy dworzec kolejowy w Indiach. Symbolem miasta jest Memoriał Królowej Wiktorii – majestatyczny marmurowy budynek przypominający wyglądem amerykański Kapitol. Kalkuta jest również pełna ulicznych targów. Szczególnie wzdłuż mostu Howrah Bridge można kupić najrozmaitsze warzywa, owoce i przyprawy.
 • <strong>5. Kiszyniów w Mołdawii</strong>
<br></br>
Kiszyniów to miasto, w którym czas zatrzymał się w latach 70. XX wieku. Pierwsze, co turyści mogą zobaczyć po przyjeździe do miasta, to widok brzydkiego dworca kolejowego. Centrum stolicy Mołdawii pełne jest ogromnych budynków rządowych, a najbardziej znany z nich jest określany najbrzydszą siedzibą parlamentu na świecie. Pozostała część metropolii do dziś w dużej mierze nie została odbudowana po wojennych zniszczeniach.
<br></br>
Turystów do Kiszyniowa przyciąga jednak niepowtarzalny klimat. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić Narodowe Muzeum Historii Mołdawii, w którym można podziwiać 165 tys. eksponatów związanych z dziedzictwem narodowym tego kraju. Poza tym warte zobaczenia są jeszcze będący symbolem miasta Łuk Triumfalny z 1840 r., a także odbudowany w 1997 r. Sobór Narodzenia Pańskiego – katedra Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego. Mołdawia to również pyszne jedzenie będące mieszanką greckiej, polskiej, ukraińskiej i tureckiej kuchni oraz wyjątkowe wino.

<strong>Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?</strong>
<br></br>

Wybierając się w daleką podróż do jednego z najbrzydszych miast świata, które warto zobaczyć, powinno się posiadać ubezpieczenie turystyczne. Najważniejszym elementem polisy jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. W europejskich miastach, jak Charleroi czy Kiszyniów powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. Poza Europą przynajmniej 60 000 euro. Najmniej za ubezpieczenie turystyczne zapłacą turyści podróżujący do Kiszyniowa (średnio 4,21 zł dziennie), najwięcej do Sao Paulo (10,35 zł) i Detroit (11,65 zł).
 • <strong>Ceny tanich lotów do najbrzydszych miast świata</strong>
 • <strong>Średnie ceny polis turystycznych w najbrzydszych miastach świata</strong>
statystyki

Komentarze (65)

 • mm(2019-05-17 14:34) Zgłoś naruszenie 6713

  Zapraszam do Sosnowca...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • on 52(2019-06-14 16:47) Zgłoś naruszenie 527

  Najbrzydsze miasta świata to miasta rosyjskie wybudowane na sowiecką modłę miasta jednakowych ,zniszczonych bloków i ponurych fabryk.Kto szyka brzydoty niech jedzie do Workuty,Norylska,Magnitogorska i dzisiątek miast radzieckich powstałych za Stalina,Chruszczowa czy Breżniwea.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mac(2019-05-22 12:04) Zgłoś naruszenie 427

  Totalne bzdury. Byłem w zeszłym roku w Kiszyniowie i to co zobaczyłem nijak się miało do moich wyobrażeń na temat tego miasta, po tym, co wcześniej przeczytałem. Czysto, schludnie, nowocześnie, mile ludzie, bezpiecznie i przede wszystkim tanio. Co do dworca: zadbany, czysty i ładny, w starym, stylowym budynku. Faktem natomiast jest, że na prowincji Mołdawii jest inaczej, tam widać i czuć niedoinwestowanie i biedę.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Niestety ale(2019-06-26 15:28) Zgłoś naruszenie 4012

  Ten artykuł to żart? Żadne z wymienionych wyżej rzekomo "najbrzydszych" miast świata nie dorównuje w brzydocie przeciętnemu polskiemu miastu jakich w Polsce są dziesiątki, z jego pomieszaną, bezskładną, kiczowatą, betonową, jaskrawą, nieprzyjazną, niezrozumiałą staro-nową architekturą, z jego koszmarnymi wszędobylskimi reklamami, gdzie szczytem ucywilizowania i nowoczesności są chodniki z - lub w niedalekiej przyszłości już - krzywą i pozarastaną kostką. Personalny faworyt osobistego rankingu - stolica woj. św. Kielce.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • tw(2019-05-16 06:49) Zgłoś naruszenie 387

  Oczywiście wszystkie chińskie miasta są prześliczne.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Gdańszczanin(2019-07-01 11:57) Zgłoś naruszenie 3537

  Najbrzydsze miasto to Gdańsk zniszczony przez deweperów i Adamowicza. Ostatnie 10 lat to zabuodwa gdzie popadnie Hiton na ruinach krzyzackiego zamku, Kino Neptun zamienione na Hiltona. I zabytowa kamienica w Oliwie wyburzona żeby powstał szkaradny hotel tak kolejny h Hilton i Lidl na dole i podziemy Parking. I jeszcze zardzewiałe ECS. A dzielnice Zaspa i Przymorze. Zostały zniszczone prez budowę między stsrymi blokami w dwa trzy czy cztery razy wyższych 12 15 18 piętrowych bloków. Wszędzie korki a smog i hałas taki że nie mozna otworzyć okien nawet od podwórka

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Joanna(2019-06-10 13:31) Zgłoś naruszenie 341

  "czy wozów ciągnących woły. ".(Kalkuta)..... to chyba jedyne takie miasto na swiecie

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jasiee(2019-06-18 19:19) Zgłoś naruszenie 3326

  warszawa architektonicznie jest ohydna ale to wina zniszczeń będących skutkiem działań okupanta niemieckiego. jest tak brzydka że radom czy sosnowiec to perły architektury światowej

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • CXC(2019-05-27 02:17) Zgłoś naruszenie 324

  OTWOCK.... mająca prawa miejskie wioska z mega dziurą w ziemi zamiast rynku :O

  Odpowiedz
 • RT(2019-06-06 00:26) Zgłoś naruszenie 306

  z setka miast w Polsce jest znacznie brzydsza, a na pewno nie ma nic ciekawego do zaoferowania turystom.

  Odpowiedz
 • Weredyk(2019-05-28 15:10) Zgłoś naruszenie 2610

  Jak BBC moze mowic cokolwiek o miastach w Europie bedac w najbrzydszym kraju jakim jest Angola.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Slązak(2019-05-20 20:50) Zgłoś naruszenie 2432

  Katowice centrum. Dramat od lat

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • erwin(2019-05-22 12:40) Zgłoś naruszenie 2114

  znacie takie miasto - Uć?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • justin(2019-06-23 02:12) Zgłoś naruszenie 2014

  Poznań.Totalna komuna.Nigdzie nie widziałem gorszych dróg,nawet w centrum.Sypiące się,ośrupane kamienice na Wildzie,Jeżycach,czy Łazarzu.Masa,masa śmieci wszędzie.Pety,butelki etc.Zero inwestycji.Fatalny dworzec.Miasto know how.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Brytyjczyk(2019-06-11 08:31) Zgłoś naruszenie 183

  jak kazdy ranking tqkz ei ten jest subiektyuwny,nieprawdziwy i w ogole bzdurny

  Odpowiedz
 • lol(2019-06-14 12:29) Zgłoś naruszenie 181

  ale za to jak zielono w Kiszyniowie....

  Odpowiedz
 • Stan(2019-06-13 00:30) Zgłoś naruszenie 1514

  A Warszawy nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ja(2019-05-27 17:09) Zgłoś naruszenie 1519

  To jest coś brzydszego niż Kielce? Serio?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ja(2019-05-31 13:00) Zgłoś naruszenie 138

  Chorzów

  Odpowiedz
 • sadek(2019-05-22 10:53) Zgłoś naruszenie 121

  Dziwne kryteria

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!