Bukareszt na weekend. Rumuńska stolica to nie tylko pałac Ceaușescu

Bukareszt to miasto, które z jednej strony nie chce pamiętać o swojej przeszłości, z drugiej zaś przeszłość woła tutaj na każdym kroku.

  • <strong>Rumuńskie Ateneum (Ateneul Român)</strong>
<br></br>
Ozdobny kopulasty budynek, zbudowany w neoklasycznym stylu. Zaprojektowany został przez francuskiego architekta Alberta Gallerona i uroczyście otwarty w 1888 roku.
<br></br>
Po upadku Austro-Węgier Ateneum było miejscem konferencji o znaczeniu historycznym. Większością głosów przyjęto decyzje o ratyfikacji porozumień, na mocy których Siedmiogród i Bukowinę przyłączono do Rumunii (România Mare).
<br></br>
Ateneum jest prawdziwym arcydziełem rumuńskiej architektury. Powierzchnia kopuły, widoczna od strony wewnętrznej jest zdobiona malarsko i przedstawia najważniejsze momenty historii narodu począwszy od podboju Dacji przez rzymskiego cesarza Trajana, kończąc na powstaniu Wielkiej Rumunii w 1918 roku.
<br></br>
Obecnie Ateneum jest salą koncertową oraz siedzibą Orkiestry Filharmonii "George Enescu".
  • <strong>Park Herăstrău</strong>
<br></br>
Największy park w Bukareszcie, założony w 1936 roku.
<br></br>
Park o powierzchni 110 ha jest położony nad rozległym jeziorem Herăstrău.
<br></br>
Największy zielony teren rumuńskiej stolicy składa się z dwóch części. W jednej mieści się Muzeum Wsi – największe w Rumunii muzeum na wolnym powietrzu. Tutaj można znaleźć typowe rumuńskie domy, budynki gospodarcze oraz zakłady rzemieślnicze. Druga część parku to teren rekreacyjny. W tej części Herăstrău można znaleźć pomnik Michaelowi Jacksonowi, który w roku 1992 dał koncert w Bukareszcie.
<br></br>
Park jest położony w pobliżu placu de Gaulle’a, Łuku Triumfalnego oraz Domu Wolnej Prasy.
<br></br>
Wcześniej nosił nazwę Parku Narodowego, Parku Karola II oraz Parku im. Józefa Stalina.
  • <strong>Dom Wolnej Prasy (Casa Presei Libere)</strong>
<br></br>
Spacerując po parku Herăstrău z łatwością można dotrzeć do Domu Wolnej Prasy, który został zbudowany w 1956 roku.
<br></br>
Budynek zaprojektowany jest w stylu socrealizmu z elementami art déco. Dom Wolnej Prasy jest mieszanka rosyjskiej architektury wczesnego komunizmu oraz amerykańskich drapaczy chmur lat 30. XX wieku. Casa Presei Libere bardzo przypomina Pałac Kultury i Nauki, tylko w pomniejszonej wersji.
<br></br>
Dawniej nazywany był Scânteia Casa, czyli Pałac Iskry, bowiem taki był tytuł dziennika rumuńskiej partii komunistycznej. W czasach komunizmu Dom Wolnej Prasy był siedzibą wszystkich stołecznych redakcji, gazet i czasopism.
Do 2007 roku Casa Presei był największą budową w Bukareszcie. Obecnie jest siedzibą najpopularniejszych gazet oraz rumuńskiej giełdy, która znajduje się w południowym skrzydle.
  • <strong>Plac Rewolucji (Piața Revoluției)</strong>
<br></br>
Tego miejsca w centrum Bukaresztu nie można ominąć. Jest ono światkiem krwawych wydarzeń 1989 roku, tj. rumuńskiej rewolucji, w wyniku której obalono reżim Nicolae Ceaușescu, sprawującego urząd prezydenta od 1974 roku.
<br></br>
Plac Rewolucji jest mieszanką przeróżnych stylów architektury. Po jednej stronie ulicy mieści się budynek byłego Komitetu Centralnego rumuńskiej partii komunistycznej, który jest zbudowany w stylu socrealizmu. Po drugie zaś znajduje się Cerkiew Kretzulescu (Biserica Crețulescu), wzniesiona w 1722 roku w stylu brynkowiańskim.
<br></br>
Na Placu Rewolucji mieści się również pomnik Karola I, który za plecami ma piękny budynek Bilblioteki Centralej (Biblioteca Centrala Universitara). Biblioteka została zbudowana przez francuskiego architekta Paula Gottereau w 1893 roku. Pod czas rumuńskiej rewolucji budynek był spalony. Po rekonstrukcji ponownie został otwarty w 2001 roku. 
<br></br>
Naprzeciwko Biblioteki znajduje się Pałac Królewski, monumentalny gmach z 1815 roku, w którym mieści się Muzeum Sztuk Pięknych.
  • <strong>Cerkwie ukryte wśród bloków</strong>
<br></br>
Cerkwie ukryte wśród bloków – czegoś takiego nie zobaczymy w żadnym mieście postkomunistycznym. Spacerując Bukaresztem warto zwracać uwagę na bloki oraz to, w jaki sposób zasłaniają świątynie. 
<br></br>
Nicolae Ceaușescu nie lubił, wręcz nienawidził kościoły. W ramach tzw. systematyzacji miast zburzył niezliczoną ilość cerkiew. Te zaś, które ocalały zostały zasłonięte blokami wybudowanymi przed nimi lub dookoła nich. Jeżeli architekci nie mogli zbudować budynek w pobliżu cerkwi, świątynie przenoszono i osadzano w mniej widocznych zakątkach miasta.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!